Од 24.-27.3.2014. године, чланови Одбора за Међурелигијску сарадњу из Ливна посјетили су Херцеговину и Црну Гору. У оквиру својих активности, ово путовање било је награда вриједним члановима овога одбора, како би боље упознали религијске и културне вриједности ових крајева. 27 чланова ове групе, на челу са својим вјерским представницима, о. Жељком Ђурицом, еф. Едином Јашаревићем и фра Ивицом Бакетарићем имали су прилику посјетити већину вјерских објеката и тако упознати историју и културу дијела Херцеговине и Црне Горе.
Одсјели смо у граду Тивту, гдје се налази Порто Монтенегро, прва луксузна марина на Јадрану. Прво одредиште био је манастир Острог, једно од највећих светишта у Црној Гори, које годишње посјети мноштво вјерника и туриста свих религија и националности. За овај манастир, који је посвећен светом Василију Острошком кажу да је „манастир ни на небу, ни на земљи“ јер је смјештен високо на планини Острошка греда. Затим смо имали прилику посјетити цркву у Подгорици, посвећену Христовом Васкрсењу, трећу по величини православну цркву у свијету. Други дан путовања протекао је у Херцег Новом, Котору и Перасту, гдје посебно треба издвојити вјештачко острво, Госпа од Шкрпјела, с истоименим завјетним светиштем помораца. Острво је изграђено непрестаним насипањем камења које је почело још средином XV вијека, а настало је тако што су перашки поморци на том мјесту бацали камење и тако створили острво на којему су касније подигли светиште, у знак захвалности Госпи за оздрављење једног од двојице браће који су на том мјесту пронашли Госпину слику. У Котору смо посјетили катедралу св. Трифуна, гдје нас је срдачно примио бискуп Јањић којем се захваљујемо. Трећи дан путовања започели смо у Цетињу, гдје смо посјетили Цетињски манастир и државни музеј. Затим смо наставили пут према Бару; тамо смо имали прилику посјетити Стари Бар, тврђаву и музеј на отвореном, у којем се налазе остаци старог римског града. У Бару смо посјетили Исламски центар, централну џамију с вишенамјенским садржајима. Имали смо прилику видјети Стару маслину, која је стара више од 2000 година, за коју су везане бројне приче и легенде. Након Бара, посјетили смо Будву. Осим што је један од најпожељнијих туристичких одредишта у Европи, овај град има своју историјску и културну вриједност. Стари град, којег смо имали прилику посјетити, чини јединствену архитектонску и урбанистичку цјелину, која као насеље постоји још од античких времена. Свакако требамо издвојити посјету винарији на Скадарском језеру, гдје смо имали прилику пробати познато црногорско вино. На повратку кући, у Поповом пољу посјетили смо шпиљу Вјетреницу, највећу и најпознатију шпиљу у Босни и Херцеговини. Имали смо прилику проћи пространим ходницима и дворанама и видјети водопаде, језера и богат хидрографски свијет. Наше задње одредиште био је Мостар, тачније Текија на врелу Буне у Благају, која је изграђена у XVI вијеку за потребе дервишког реда. Ова текија представља значајан споменик културе из раног турског доба у Босни и Херцеговини.
Упркос кишном и хладном времену, атмосфера за вријеме путовања била је одлична, попраћена пјесмом и шалом. У кратком временском року успјели смо упознати културу, обичаје и крајолик ове дивне земље. Морамо навести и то да су нас одушевили услужни домаћини, који су, упркос предрасудама да су „лијени народ“, показали сасвим супротно. Потрудили су се омогућити нам неколико лијепих дана које ћемо засигурно памтити. Захваљујемо се свима који су нам омогућили ово путовање, посебано Међурелигијском вијећу БиХ.
Одбор МРВ-а Ливно
—————————————————————————————
Odbor Međureligijskog vijeća BiH iz Livna u posjeti Hercegovini i Crnoj Gori
Od 24.-27.3.2014. godine, članovi Odbora za Međureligijsku saradnju iz Livna posjetili su Hercegovinu i Crnu Goru. U okviru svojih aktivnosti, ovo putovanje bilo je nagrada vrijednim članovima ovoga odbora, kako bi bolje upoznali religijske i kulturne vrijednosti ovih krajeva. 27 članova ove grupe, na čelu sa svojim vjerskim predstavnicima, o. Željkom Đuricom, ef. Edinom Jašarevićem i fra Ivicom Baketarićem imali su priliku posjetiti većinu vjerskih objekata i tako upoznati istoriju i kulturu dijela Hercegovine i Crne Gore.
Odsjeli smo u gradu Tivtu, gdje se nalazi Porto Montenegro, prva luksuzna marina na Jadranu. Prvo odredište bio je manastir Ostrog, jedno od najvećih svetišta u Crnoj Gori, koje godišnje posjeti mnoštvo vjernika i turista svih religija i nacionalnosti. Za ovaj manastir, koji je posvećen svetom Vasiliju Ostroškom kažu da je „manastir ni na nebu, ni na zemlji“ jer je smješten visoko na planini Ostroška greda. Zatim smo imali priliku posjetiti crkvu u Podgorici, posvećenu Hristovom Vaskrsenju, treću po veličini pravoslavnu crkvu u svijetu. Drugi dan putovanja protekao je u Herceg Novom, Kotoru i Perastu, gdje posebno treba izdvojiti vještačko ostrvo, Gospa od Škrpjela, s istoimenim zavjetnim svetištem pomoraca. Ostrvo je izgrađeno neprestanim nasipanjem kamenja koje je počelo još sredinom XV vijeka, a nastalo je tako što su peraški pomorci na tom mjestu bacali kamenje i tako stvorili ostrvo na kojemu su kasnije podigli svetište, u znak zahvalnosti Gospi za ozdravljenje jednog od dvojice braće koji su na tom mjestu pronašli Gospinu sliku. U Kotoru smo posjetili katedralu sv. Trifuna, gdje nas je srdačno primio biskup Janjić kojem se zahvaljujemo. Treći dan putovanja započeli smo u Cetinju, gdje smo posjetili Cetinjski manastir i državni muzej. Zatim smo nastavili put prema Baru; tamo smo imali priliku posjetiti Stari Bar, tvrđavu i muzej na otvorenom, u kojem se nalaze ostaci starog rimskog grada. U Baru smo posjetili Islamski centar, centralnu džamiju s višenamjenskim sadržajima. Imali smo priliku vidjeti Staru maslinu, koja je stara više od 2000 godina, za koju su vezane brojne priče i legende. Nakon Bara, posjetili smo Budvu. Osim što je jedan od najpoželjnijih turističkih odredišta u Evropi, ovaj grad ima svoju istorijsku i kulturnu vrijednost. Stari grad, kojeg smo imali priliku posjetiti, čini jedinstvenu arhitektonsku i urbanističku cjelinu, koja kao naselje postoji još od antičkih vremena. Svakako trebamo izdvojiti posjetu vinariji na Skadarskom jezeru, gdje smo imali priliku probati poznato crnogorsko vino. Na povratku kući, u Popovom polju posjetili smo špilju Vjetrenicu, najveću i najpoznatiju špilju u Bosni i Hercegovini. Imali smo priliku proći prostranim hodnicima i dvoranama i vidjeti vodopade, jezera i bogat hidrografski svijet. Naše zadnje odredište bio je Mostar, tačnije Tekija na vrelu Bune u Blagaju, koja je izgrađena u XVI vijeku za potrebe derviškog reda. Ova tekija predstavlja značajan spomenik kulture iz ranog turskog doba u Bosni i Hercegovini.
Uprkos kišnom i hladnom vremenu, atmosfera za vrijeme putovanja bila je odlična, popraćena pjesmom i šalom. U kratkom vremenskom roku uspjeli smo upoznati kulturu, običaje i krajolik ove divne zemlje. Moramo navesti i to da su nas oduševili uslužni domaćini, koji su, uprkos predrasudama da su „lijeni narod“, pokazali sasvim suprotno. Potrudili su se omogućiti nam nekoliko lijepih dana koje ćemo zasigurno pamtiti. Zahvaljujemo se svima koji su nam omogućili ovo putovanje, posebano Međureligijskom vijeću BiH.
Odbor MRV-a Livno