Извештај и закључци округлог стола Православно становништво Ливна и Ливањског поља

Председник и управа Удружења Огњена Марија Ливањска изражавају захвалност гостима и члановима Удружења који су личним присуством допринели квалитету округлог стола Православно становништво Ливањског поља и тиме исказали поштовање према историји и традицији нашег завичаја.

 

Округли сто под називом „Православно становништво Ливна и Ливањског поља“ у организацији Удружења Огњена Марија Ливањска, Београд одржан је 26. октобра 2013. године у СО Стари Град у Београду, уз благослов и поздравну реч Његовог Преосваштенства Епископа Бихаћко-петровачког, Господина Атанасија.

Мултидисциплинарни скуп одвијао се кроз три тематске целине током којих су реномирани стручњаци – панелисти изложили своје виђење о историјским околностима, страдањима и напуштању ливањског подручија од стране великог броја српског становништва, затим верској, културној и сакралној заоставштини Срба тог подручија, начину њеног одржавања и преношења поколењима, као и предусловима и актуелним условима живота Срба у ливањском кантону и реалним околностима везаним за могућност повратка исељених.

Учесницима су се обратили: академик проф.др Василије Крестић, др Бранко Докић, Миливој Иванишевић, Синиша Јерковић, Будо Симоновић, Драган Јовић, Мирко Катић, Јасна Вујчић, отац Мирко Јамеџија, отац Жељко Ђурица, Драго Вулета и Никола Петровић.

Активним учешћем свих учесника кроз коментаре и дискусије након изложених реферата, произашли су општи закључци скупа:

–       Потреба оргнизовања тематски ужих скупова о животу и положају Срба на подручију Ливањског поља, са циљем очувања историјске свести, неговања културне, верске и етнолошке заоставштине и побољшања општих услова живота;

–       Потреба организовања оваквих скупова у самом Ливну;

–       Потреба ширег укључења потомака и младих генерација у историјске, културне и тардиционалне вредности српске популације ливањског подручија;

–       Дефинисање јасног програма чувања српског наслеђа и историје у оквирима Удружења ОМЛ;

–       Дефинисање оптималног начина одржавања веза са Србима на подручију од Ливана до Грахова и помоћи у постизању бољих општих услова живота;

–       Рад на успостављању и развоју партнерских односа са удружењима Срба Босне и Херцеговине у циљу дефинисања ширих акција спровођења програма од националног и животног интереса за српски народ.

Скуп, коме је присуствовало 103 учесника из радова: чланова Удружења ОМЛ, расељени ливањски Срба, представници других удружења, представници медија и други, завршен је у 16 часова.

Удружење Огњена Марија Ливањска

————————————————————————————-

IZVEŠTAJ I ZAKLjUČCI OKRUGLOG STOLA PRAVOSLAVNO   STANOVNIŠTVO LIVNA I LIVANjSKOG POLjA

Predsednik i uprava Udruženja Ognjena Marija Livanjska izražavaju zahvalnost gostima i članovima Udruženja koji su ličnim prisustvom doprineli kvalitetu okruglog stola Pravoslavno stanovništvo Livanjskog polja i time iskazali poštovanje prema istoriji i tradiciji našeg zavičaja.

Okrugli sto pod nazivom „Pravoslavno stanovništvo Livna i Livanjskog polja“ u organizaciji Udruženja Ognjena Marija Livanjska, Beograd održan je 26. oktobra 2013. godine u SO Stari Grad u Beogradu, uz blagoslov i pozdravnu reč Njegovog Preosvaštenstva Episkopa Bihaćko-petrovačkog, Gospodina Atanasija.

Multidisciplinarni skup odvijao se kroz tri tematske celine tokom kojih su renomirani stručnjaci – panelisti izložili svoje viđenje o istorijskim okolnostima, stradanjima i napuštanju livanjskog područija od strane velikog broja srpskog stanovništva, zatim verskoj, kulturnoj i sakralnoj zaostavštini Srba tog područija, načinu njenog održavanja i prenošenja pokolenjima, kao i preduslovima i aktuelnim uslovima života Srba u livanjskom kantonu i realnim okolnostima vezanim za mogućnost povratka iseljenih.

Učesnicima su se obratili: akademik prof.dr Vasilije Krestić, dr Branko Dokić, Milivoj Ivanišević, Siniša Jerković, Budo Simonović, Dragan Jović, Mirko Katić, Jasna Vujčić, otac Mirko Jamedžija, otac Željko Đurica, Drago Vuleta i Nikola Petrović.

Aktivnim učešćem svih učesnika kroz komentare i diskusije nakon izloženih referata, proizašli su opšti zaključci skupa:

–       Potreba orgnizovanja tematski užih skupova o životu i položaju Srba na područiju Livanjskog polja, sa ciljem očuvanja istorijske svesti, negovanja kulturne, verske i etnološke zaostavštine i poboljšanja opštih uslova života;

–       Potreba organizovanja ovakvih skupova u samom Livnu;

–       Potreba šireg uključenja potomaka i mladih generacija u istorijske, kulturne i tardicionalne vrednosti srpske populacije livanjskog područija;

–       Definisanje jasnog programa čuvanja srpskog nasleđa i istorije u okvirima Udruženja OML;

–       Definisanje optimalnog načina održavanja veza sa Srbima na područiju od Livana do Grahova i pomoći u postizanju boljih opštih uslova života;

–       Rad na uspostavljanju i razvoju partnerskih odnosa sa udruženjima Srba Bosne i Hercegovine u cilju definisanja širih akcija sprovođenja programa od nacionalnog i životnog interesa za srpski narod.

Skup, kome je prisustvovalo 103 učesnika iz radova: članova Udruženja OML, raseljeni livanjski Srba, predstavnici drugih udruženja, predstavnici medija i drugi, završen je u 16 časova.

Udruženje Ognjena Marija Livanjska