Архиве категорија: Вести из Парохије лијевањске

Izabran novi episkop Bihaćko-Petrovački!

1. jun 2013. godine

Na današnjoj sednici Svetog Arhijerejskog Sabora donete su odluke koje se tiču upražnjenih eparhija Srpske Pravoslavne Crkve. Popunjene su dve eparhije, a ostale, iz važnih praktičnih razloga, i dalje imaju na čelu administratore. Konkretno, na upražnjenu katedru episkopa zvorničko-tuzlanskih izabran je dosadašnji episkop bihaćko-petrovački Hrizostom, a na upražnjenu katedru episkopa bihaćko-petrovačkih dosadašnji vikarni episkop hvostanski Atanasije.

Za administratora Eparhije srednjeevropske potvrđen je Patrijarh srpski Irinej, za administratora Eparhije žičke episkop šumadijski Jovan, za administratora Eparhije austrijsko-švajcarske episkop bački Irinej, a za administratora Eparhije južnocentralnoameričke mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Zamenik mitropolita dabrobosanskog Nikolaja biće i dalje episkop zahumsko-hercegovački Grigorije.

Članovi Svetog Sinoda u novom sazivu jesu gospoda episkopi sremski Vasilije, šumadijski Jovan, zvorničko-tuzlanski Hrizostom i raško-prizrenski Teodosije.

Ovom sednicom okončan je radni deo ovogodišnjeg saborskog zasedanja, a njegov rad biće molitveno krunisan sabornim služenjem svete Liturgije u Nišu na praznik Svetog cara Konstantina i carice Jelene, čime će biti proslavljena 1700-godišnjica Milanskog edikta na našem pomesnom nivou, kao priprema za opštu proslavu u oktobru ove godine.

Episkop bački Irinej
portparol Svetog Arhijerejskog Sabor

USTOLIČENjE NOVOIZABRANOG EPISKOPA BIHAĆKO-PETROVAČKOG ATANASIJA
Novoizabrani Episkop Eparhije bihaćko-petrovačke, Njegovo Preosveštenstvo G. Atanasije, biće svečano uveden u tron episkopa bihaćko-petrovačkih u nedjelju, 11. avgusta 2013. godine, u Katedralnom hramu Svetih Apostola Petra i Pavla u Bosanskom Petrovcu.
Više informacija vezanih za ustoličenje Episkopa Atanasija biće
saopšteno naknadno na sajtu Eparhije bihaćko-petrovačke.

IZVOR: http://www.lijevno.com

————————————————————————–

Изабран нови епископ Бихаћко-Петровачки!

1. јун 2013. године

 

На данашњој седници Светог Архијерејског Сабора донете су одлуке које се тичу упражњених епархија Српске Православне Цркве. Попуњене су две епархије, а остале, из важних практичних разлога, и даље имају на челу администраторе. Конкретно, на упражњену катедру епископа зворничко-тузланских изабран је досадашњи епископ бихаћко-петровачки Хризостом, а на упражњену катедру епископа бихаћко-петровачких досадашњи викарни епископ хвостански Атанасије.

За администратора Епархије средњеевропске потврђен је Патријарх српски Иринеј, за администратора Епархије жичке епископ шумадијски Јован, за администратора Епархије аустријско-швајцарске епископ бачки Иринеј, а за администратора Епархије јужноцентралноамеричке митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

Заменик митрополита дабробосанског Николаја биће и даље епископ захумско-херцеговачки Григорије.

Чланови Светог Синода у новом сазиву јесу господа епископи сремски Василије, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Хризостом и рашко-призренски Теодосије.

Овом седницом окончан је радни део овогодишњег саборског заседања, а његов рад биће молитвено крунисан саборним служењем свете Литургије у Нишу на празник Светог цара Константина и царице Јелене, чиме ће бити прослављена 1700-годишњица Миланског едикта на нашем помесном нивоу, као припрема за општу прославу у октобру ове године.

Епископ бачки Иринеј
портпарол Светог Архијерејског Сабор

УСТОЛИЧЕЊЕ НОВОИЗАБРАНОГ ЕПИСКОПА БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКОГ АТАНАСИЈА

Новоизабрани Епископ Епархије бихаћко-петровачке, Његово Преосвештенство Г. Атанасије, биће свечано уведен у трон епископа бихаћко-петровачких у недјељу, 11. августа 2013. године, у Катедралном храму Светих Апостола Петра и Павла у Босанском Петровцу.

Више информација везаних за устоличење Епископа Атанасија биће
саопштено накнадно на сајту Епархије бихаћко-петровачке.

ИЗВОР: http://www.lijevno.com

Dobra dela vernih potomaka!

 

Zahvaljujući vernim potomcima koji ne zaboravljaju svoje korene i veru, Vrbička crkve je ovog Vaskrsa dočekala svoje vernike u još punijem sjaju. Obnova u poslednjem građanskom ratu zapaljene i devastirane crkve Silaska Svetog Duha na Apostole, u Vrbici kraj Livna, ovih dana se polako privodi kraju. Tokom Vaskršnjeg posta, deo zidova crkve je oslikan zahvaljujući trudu Novice Miloševića, člana Udruženja Ognjena Marija Livanjska, i njegove firme “Print In” (http://www.printin.rs/).

Ovaj mladi Beograđanin, čije nas poreklo vodi do Čelebića, sela u Vrbičkoj parohiji, na zidove crkve postavio je kompozicije koje možete videti na priloženim slikama: Rođenje Presvete Bogorodice, Vaskrsenje Lazarevo i Nebeska Liturgija.

U ime Parohije Vrbičke i Udruženja Ognjena Marija Livanjska, zahvaljujemo se Novici Miloševiću, u uverenju da će njegovo delo biti dobar primer i podstrek drugima da svoju privrženost korenima oplemene delom!

————————————————————————————-

Добра дела верних потомака!

Захваљујући верним потомцима који не заборављају своје корене и веру, Врбичка цркве је овог Васкрса дочекала своје вернике у још пунијем сјају. Обнова у последњем грађанском рату запаљене и девастиране цркве Силаска Светог Духа на Апостоле, у Врбици крај Ливна, ових дана се полако приводи крају. Током Васкршњег поста, део зидова цркве је осликан захваљујући труду Новице Милошевића, члана Удружења Огњена Марија Ливањска, и његове фирме “Принт Ин” (http://www.printin.rs/).

Овај млади Београђанин, чије нас порекло води до Челебића, села у Врбичкој парохији, на зидове цркве поставио је композиције које можете видети на приложеним сликама: Рођење Пресвете Богородице, Васкрсење Лазарево и Небеска Литургија.

У име Парохије Врбичке и Удружења Огњена Марија Ливањска, захваљујемо се Новици Милошевићу, у уверењу да ће његово дело бити добар пример и подстрек другима да своју приврженост коренима оплемене делом!

Васкрс у Лијевањској парохији

Дани страсне седмице као и сам празник Васкрсења Христовог, најрадоснијег хришћанског празника, обиљежени су богослужењима и окупљањем вјерног народа у парохијама Лијевањској, Губинској, Врбичкој и Црнолушкој.

Velika Subota u Gubinu

Velika Subota u Gubinu

На Велики Петак, у Ливну је служено вечерње богослужење са изношењем плаштанице, којој су вјерници имали прилике да приђу и цјеливају, на тај начин сјећајући се страдања Господа Исуса Христа.

Током Велике Суботе, богослужења су одржана у Губину, Врбици и Пеуљама. Света Литургија у Губину отпочела је у 10 сати. Овом приликом се окупило око 60 вјерника, дијелом повратника у ГGubin 1aубин а дијелом дјеце и унучади старијих повратника који данас живе расијани широм Босне и Херцеговине или Србије. Већи број вјерника је приступио Светим тајнама исповјести и причешћа. Прочитана је и Васкршња посланица Српске Православне Цркве, након чега је надлежни парох, отац Жељко Ђурица, проповједао присутним вјерницима о важности истинског повратка вјери, зашта није касно ни под старе дане. Уз нафору, вјерницима су подјељена и Васкршња јаја, а након Свете Литургије окупљени народ се задржао у порти цркве ради дружења и разговора.

Velika Subota u Vrbici

Velika Subota u Vrbici

Velika Subota u Vrbici

Velika Subota u Vrbici

У поподневним часовима, служено је и у црквама у Врбици и Пеуљама, гдје је владала слична атмосфера. Уз повратнике који живе на територији парохије Врбичке, присутан је био и знатан број њихове дјеце и унучади који данас живе у Бања Луци, Београду или Новом Саду.

Velika Subota u Vrbici

Velika Subota u Vrbici

Посебну радост богослужењу у Пеуљама дало је присуство неколицине дјеце која живе у околним селима и на тај начин дају наду свима нама да ће српски народ опстати на овим просторима.

Velika Subota i podela dečijih paketića u Peuljama

На сам радосни празник Христовог Васкрсења, Света Литургија је служена у Ливну. Богослужењу је присуствовало око 60 верника, највећим дјелом из Ливна али и оних који данас живе у другим дјеловима Босне, Србије као и широм свјета. Већина присутних је приступила Светим тајнама исповјести и причешћа.

Vaskrs u Livnu

Vaskrs u Livnu

Након читања Васкршње посланице Српске Православне цркве, отац Жељко Ђурица, парох Лијевански, је посебно истакао важност учешћа вјерника у богослужбеном животу кроз Свету тајну причешћа. Примјетивши да велики број причесника на Васкрс додатно употпуњава Свету Литургију, подсјетио је вјернике на важност активног учешћа у Светој Литургији кроз Свету тајну причешћа током цјеле године.

Vaskrs u Livnu

Vaskrs u Livnu

Васкршној радости су додатно допринјели и чланови Удружења Огњена Марија Ливањска који су и за овај велики празник, као и за Божић, спремили пакетиће за малишане који живе на територији коју покрива парохија Ливањска, а који су подјељени у Пеуљама на Велику Суботу као и у Ливну на сам Васкрс.

Vaskrs u Livnu

Vaskrs u Livnu

——————————————————————————————————————————

Vaskrs u Lijevanjskoj parohiji

Dani strasne sedmice kao i sam praznik Vaskrsenja Hristovog, najradosnijeg hrišćanskog praznika, obilježeni su bogosluženjima i okupljanjem vjernog naroda u parohijama Lijevanjskoj, Gubinskoj, Vrbičkoj i Crnoluškoj.

Na Veliki Petak, u Livnu je služeno večernje bogosluženje sa iznošenjem plaštanice, kojoj su vjernici imali prilike da priđu i cjelivaju, na taj način sjećajući se stradanja Gospoda Isusa Hrista.

Tokom Velike Subote, bogosluženja su održana u Gubinu, Vrbici i Peuljama. Sveta Liturgija u Gubinu otpočela je u 10 sati. Ovom prilikom se okupilo oko 60 vjernika, dijelom povratnika u Gubin a dijelom djece i unučadi starijih povratnika koji danas žive rasijani širom Bosne i Hercegovine ili Srbije. Veći broj vjernika je pristupio Svetim tajnama ispovjesti i pričešća. Pročitana je i Vaskršnja poslanica Srpske Pravoslavne Crkve, nakon čega je nadležni paroh, otac Željko Đurica, propovjedao prisutnim vjernicima o važnosti istinskog povratka vjeri, zašta nije kasno ni pod stare dane. Uz naforu, vjernicima su podjeljena i Vaskršnja jaja, a nakon Svete Liturgije okupljeni narod se zadržao u porti crkve radi druženja i razgovora.

U popodnevnim časovima, služeno je i u crkvama u Vrbici i Peuljama, gdje je vladala slična atmosfera. Uz povratnike koji žive na teritoriji parohije Vrbičke, prisutan je bio i znatan broj njihove djece i unučadi koji danas žive u Banja Luci, Beogradu ili Novom Sadu. Posebnu radost bogosluženju u Peuljama dalo je prisustvo nekolicine djece koja žive u okolnim selima i na taj način daju nadu svima nama da će srpski narod opstati na ovim prostorima.

Na sam radosni praznik Hristovog Vaskrsenja, Sveta Liturgija je služena u Livnu. Bogosluženju je prisustvovalo oko 60 vernika, najvećim djelom iz Livna ali i onih koji danas žive u drugim djelovima Bosne, Srbije kao i širom svjeta. Većina prisutnih je pristupila Svetim tajnama ispovjesti i pričešća. Nakon čitanja Vaskršnje poslanice Srpske Pravoslavne crkve, otac Željko Đurica, paroh Lijevanski, je posebno istakao važnost učešća vjernika u bogoslužbenom životu kroz Svetu tajnu pričešća. Primjetivši da veliki broj pričesnika na Vaskrs dodatno upotpunjava Svetu Liturgiju, podsjetio je vjernike na važnost aktivnog učešća u Svetoj Liturgiji kroz Svetu tajnu pričešća tokom cjele godine.

Vaskršnoj radosti su dodatno doprinjeli i članovi Udruženja Ognjena Marija Livanjska koji su i za ovaj veliki praznik, kao i za Božić, spremili paketiće za mališane koji žive na teritoriji koju pokriva parohija Livanjska, a koji su podjeljeni u Peuljama na Veliku Subotu kao i u Livnu na sam Vaskrs.

Божић у Црном Лугу 2013. године

На Бадњи дан, у пријеподневене сате, група вриједних црнолужана је усјекла Бадњак и донијела га испред цркве Светог Пророка Илије у Црном Лугу.

На вечерњој служби која је служена у 19:00 часова, окупио се већи број вјерника  црнолушке парохије, како оних који живе ту, тако и њихових ближњих који су дошли да проведу божићне празнике у свом родном селу.

Слике из Црног Луга (кликните)

Како традиција и обичаји налажу, освећен је и запаљен бадњак у порти цркве. Након пијукања, весели малишани су добили пакетиће које им је у име Удружења Огњена Марија Ливањска, уручио Господин Никола Петровић.

М.Ђурица

—————————————————————————————————————————————

Na Badnji dan, u prijepodnevene sate, grupa vrijednih crnolužana je usjekla Badnjak i donijela ga ispred crkve Svetog Proroka Ilije u Crnom Lugu.

Na večernjoj službi koja je služena u 19:00 časova, okupio se veći broj vjernika  crnoluške parohije, kako onih koji žive tu, tako i njihovih bližnjih koji su došli da provedu božićne praznike u svom rodnom selu.

Slike iz Crnog Luga (kliknite)

Kako tradicija i običaji nalažu, osvećen je i zapaljen badnjak u porti crkve. Nakon pijukanja, veseli mališani su dobili paketiće koje im je u ime Udruženja Ognjena Marija Livanjska, uručio Gospodin Nikola Petrović.

M.Đurica

Бадње вече и Божић у парохијама Губинској и Врбичкој

Вјерници губинске и врбичке парохије су Бадњи дан и Божић прославили у молитвеном и породичном окупљању.На Бадњи дан у губинској цркви на служби се окупио већи број вјерника, који су након Причешћа својим кућама понијели освећен бадњак, док је у Врбици на бадње вече у црквеној порти запаљен бадњак. Том приликом окупили су се већином млади који су дошли да проведу Божић са својим родитељима повратницима.
Бадње вече у Врбици, остаће у лијепом сјећању, по угодном дружењу и по томе што је по први пут паљен бадњак и кувано вино у црквеном дворишту.

Слике из Губина (кликните)
Слике из Врбице (кликните)

Такође, и други дан Божића вјерници губинске и врбичке парохије су се окупили у својим храмовима на служби.

М.Ђурица

 

———————————————————————————————————————————

Vjernici gubinske i vrbičke parohije su Badnji dan i Božić proslavili u molitvenom i porodičnom okupljanju.Na Badnji dan u gubinskoj crkvi na službi se okupio veći broj vjernika, koji su nakon Pričešća svojim kućama ponijeli osvećen badnjak, dok je u Vrbici na badnje veče u crkvenoj porti zapaljen badnjak. Tom prilikom okupili su se većinom mladi koji su došli da provedu Božić sa svojim roditeljima povratnicima.
Badnje veče u Vrbici, ostaće u lijepom sjećanju, po ugodnom druženju i po tome što je po prvi put paljen badnjak i kuvano vino u crkvenom dvorištu.

Slike iz Gubina (kliknite)

Slike iz Vrbice (kliknite)

Takođe, i drugi dan Božića vjernici gubinske i vrbičke parohije su se okupili u svojim hramovima na službi.

M.Đurica

Бадње вече и Божић у Лијевањској парохији

Прослављање Божића, једног од највећих Хришћанских празника, у Ливну је почело вечерњим богослужењем на Бадњи дан у 17:00 часова.

Лијевањским парохијанима су се придружили вјерници из Томиславграда (Дувна), као и вјерници из села Доњег Ливањског поља, и тиме допринијели да ово буде најбројније Божићно окупљање у протеклих десет година.

Слике са прославе Бадње вечери и Божића (кликните)

Након вечерње службе услиједило је, по обичају, пијукање а затим и подјела пакетића за дјецу. Ове године је дјецу која живе у Ливну, посебно обрадовало Удружење Огњена Марија Ливањска из Београда, које је припремило богате пакетиће и санке  за дјецу.

Духовну радост и добро расположење осјетили су и одрасли који су уз кувано вино и ватромет наставили дружење поред запаљеног бадњака.

На сам дан празника рођења Богомладнца Христа, служена је Света Литургија. Већина присутних вјерника приступила је светим тајнама Исповијести и Причешћа.

У име дјеце, њихових родитеља и парохијана, Управа парохије лијевањске од срца захваљује Удружењу Огњена Марија Ливањска на материјалној и моралној подршци.

Посебно дирнути њиховом гестом, били су старији и угрожени парохијани које су чланови удружења, заједно са свештеником, обишли и уручили им пакете са најосновнијим животним намирницама.

Парох лијевањски

Протојереј-ставрофор Жељко Ђурица

 

————————————————————————————————————————————–

Proslavljanje Božića, jednog od najvećih Hrišćanskih praznika, u Livnu je počelo večernjim bogosluženjem na Badnji dan u 17:00 časova.

Lijevanjskim parohijanima su se pridružili vjernici iz Tomislavgrada (Duvna), kao i vjernici iz sela Donjeg Livanjskog polja, i time doprinijeli da ovo bude najbrojnije Božićno okupljanje u proteklih deset godina.

Slike sa proslave Badnje večeri i Božića (kliknite)

Nakon večernje službe uslijedilo je, po običaju, pijukanje a zatim i podjela paketića za djecu. Ove godine je djecu koja žive u Livnu, posebno obradovalo Udruženje Ognjena Marija Livanjska iz Beograda, koje je pripremilo bogate paketiće i sanke  za djecu.

Duhovnu radost i dobro raspoloženje osjetili su i odrasli koji su uz kuvano vino i vatromet nastavili druženje pored zapaljenog badnjaka.

Na sam dan praznika rođenja Bogomladnca Hrista, služena je Sveta Liturgija. Većina prisutnih vjernika pristupila je svetim tajnama Ispovijesti i Pričešća.

U ime djece, njihovih roditelja i parohijana, Uprava parohije lijevanjske od srca zahvaljuje Udruženju Ognjena Marija Livanjska na materijalnoj i moralnoj podršci.

Posebno dirnuti njihovom gestom, bili su stariji i ugroženi parohijani koje su članovi udruženja, zajedno sa sveštenikom, obišli i uručili im pakete sa najosnovnijim životnim namirnicama.

Paroh lijevanjski

Protojerej-stavrofor Željko Đurica

Покров Пресвете Богородице у Рујанима, 14. Октобар 2012. године

Ове године, 14. октобра на празник Покрова Превете Богородице, Свету Литургију у Рујанима служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Жељко Ђурица уз учешће вјерног народа лијевањске и губинске парохије.

Црква у селу Рујани, посвећена Покрову Пресвете Богородице, је мученичка црква која је проживјела страхоте заједно са православним вјерницима овог села. За њу би се могло рећи да је страхоте и преживјела, што се на жалост не може рећи за 360 њених вјерних чланова који су бачени у јаме Равни Долац, Пропунта, Пролог, и остала губилишта.

Узимајући у обзир тужну историју православних житеља овог села и присјећајући се догађаја из 911. године који се десио у Цариградској цркви на овај дан[1], Света Литургија у овој цркви добија свој пуни смисао.

Довољно је присјетити се свих невино постардалих мученика бачених у јаме, замислити и осјетити њихову присутност на Светој Литургији а изнад свих Пресвету Богородицу како је раширених руку закрилила нас својим покровом. Уз то, свештеник се још моли за „овај крај, за сваки град и крај и оне који бораве у њима“.

До потпуне духовне радости, доводи нас помисао на Светог Архиђакона Стефана који се молио за оне који га каменоваше: „Господе, не урачунај им гријех овај,“ (Дап.7,60),  и на Господа Исуса Христа и Његове ријечи: „Оче, опрости им, јер не знају шта чине! (Лк.23,34).“

Господе, слава ти, јер твоја љубав побјеђује свако зло.

Након Свете Литургије, благосиљања кољива и славског колача, услиједило је послужење испред Цркве. Управа парохије, захваљује свима који су својим присуством и учешћем допринијели прослави црквене славе, такође и свима који су мислима били зу нас а посебно члановима удружења Огњена Марија Ливањска.


[1] Међу мноштвом народа, стајао је свети Андреј Јуродиви са својим учеником. У току службе он је видио, изнад народа, Пресвету Богородицу окружену апостолима и светитељима, са омофором на рукама; као да том одјећом покрива сав народ у цркви. Указао је руком свом ученику на ово виђење и упитао га: „видиш ли, брате, Царицу и госпођу над свим, како се моли за сав свет?“ А ученик је одговорио: „видим, оче, и ужасавам се!“

—————————————————

Извор: http://www.lijevno.com

Епископ Хризостом у Ливну, 16. Септембар 2012. године

У  недељу 16. септембра на дан блажене успомене светог свештеномученика Антима и светог Јоаникија, Првог Патријарха србског, у цркви Успења Пресвете Богородице у Ливну, свету архијерејску литургију служио је Епископ бихаћко-петровачки Хризостом. Епископу су саслуживали протонамјесници Слободан Кљајић, парох гламочки и Александар Рељић, парох граховски, те ђакон Никола Перковић.


Тумачећи текст јеванђеље од Матеја о  највећој заповијести у Закону, епископ је окупљеном вјерном народу, нагласио неопходност љубави међу собом и према другима, те потребу усклађивања ријечи и дјела, јер „ако кажемо да волимо а дјелима то не показујемо, онда смо лицемјери“. На крају свете литургије надлежни парох је захвалио у име вјерног народа и у своје лично име Његовом Преосвештенству Епископу Хризостому што је поред свих обавеза нашао времена  да нас посјети те духовно и молитвено укријепи и поучи.

Затим је Епископ са свештенством обишао крипту (спомен-костурницу) на којој су недавно завршени фасадерски и кровопокривачки радови, помоливши се за покој душа свих невино пострадалих чије кости ту почивају.


Након свечаног ручка у сали парохијског дома, у послијеподневним часовима епископ је  у пратњи протонамјесника Александра  Рељића и господина Душка Радића, посјетио парохију губинску и цркву Успења Пресвете Богородице у Губину. Повод за ову посјету, била је жеља епископа да види како теку завршни радови на обнови цркве и припреме за њено освећење.

Пуни лијепих утисака и духовног расположења остајемо чекајући поновни долазак нашег архипастира, док свјеже ријечи апостола прочитане на светој литургији  одзвањају у срцима: „Свачим смо угњетавани, али не потиштени; збуњивани али не очајни; свагда носећи на тијелу умирање Господа Исуса, да се и живот Исусов  на тијелу покаже. Јер ми живи стално се предајемо на смрт за Исуса, да се и живот Исусов јави у смртноме тијелу нашем. Знајући да ће Онај који васкрсе Господа Исуса , и нас васкрснути кроз Исуса и преда се поставити с вама“ (2.кор.4,8-14).

Протојереј-ставрофор
Жељко Ђурица

————————————————-

Извор: http://www.lijevno.com

Прослављена црквена слава у Ливну и Губину, 28. Август 2012. године

На дан Успења Пресвете Богородице 28.августа о.г. поводом црквене славе у Лијевну је служио свету Литургију протонамјесник Слободан Кљајић, парох гламочки и надлежни парох лијевањски. Након Свете Литургије, услиједило је благосиљање кољива и колача, те свечани славски ручак заједно са народом.

Такође, дрги дан поводом црквене славе у Губину, на празник нерукотвореног Образа Господа Исуса Христа (Убрус), свету Литургију су служили протосинђел Варнава (Дамјановић) намјесник манастира Трескавац заједно са надлежним парохом. Након благосиљања славског кољива и колача, отац Варнава је у надахнутој бесједи поучио и охрабрио присутне вјернике, а затим је дружење уз славски ручак и пријатан духовни разговор са оцем Варнавом настављено испред цркве.

————————————-

Извор: http://www.lijevno.com

Света Литургија у Врбици, 4. Август 2012. године

И ове године (04.августа 2012.год.) вјерници повратници и они који су у расејању, окупили су се око своје цркве у Врбици, на дан Свете Марије Магдалине – Благе Марије.

Окупљање и дружење је започело служењем свете Литургије, а затим је услииједио свечани ручак који су ове године организовали и припремили мјештани села Богдаше а материјално их подржали сви присутни. Дружење је настављено до касно у ноћ. Ово је прилика да се старији присјете млађих дана проведених у свом родном крају а млади да се упознају и потврде своја пријатељства склопљена на друштвеним мрежама.

Вјерујући да смо сви после оваквих окупљања духовно богатији, остајемо с благословом Божијм који смо понијели из своје цркве у нади да ће оваква окупљања бити из године у годину што бројнија, посјећенија и садржајнија.


———————————————————–

Избор: http://www.lijevno.com

Света Литургија у Губину, 31. Јул 2012. године

Дана 31. јула 2012. год. Свету Литургију у Губину је служио надлежни парох са ђаконом Гламочким Срђаном Белензадом. Пјевањем и одговарањем на Светој Литургији узели су учешћа свештеник из Бачког Јарка Илија Проле и господин Милан Жмико са породицом. Повод за ово окупљање јесте жеља да се расељени парохијани губинске парохије окупе једном годишње око своје цркве у што већем броју те је због тога одређен датум пред Илиндан.

 

 

 

 

 

Овом приликом је господин Радомир Ињац са својом породицом поклонио и предао књиге за црквену библиотеку. Његовим заузимањем уз помоћ брата Мирка Ињца, покренута је и успјешно реализована акција прикупљања средстава за набавку и постављање плочица у цркви. Такође, заузимањем господина Обрада Вуковљака, скупљен је прилог у износу од 1.000,оо еура за набавку лустера у цркви.

Свима који су допринјели обнови цркве Успења Пресвете Богородице у Губину, Управа парохије остаје неизмјерно захвална.

—————————–

Извор: http://www.lijevno.com

Молитвено сећање на Ливањске мученике, 29. Јул 2012. године

Молитвено сјећање на све невино пострадале ливњаке у Другом свјетском рату и осталим ратовима, обиљежено је у недељу 29. јула 2012. год. у 11:00 часова, служењем парастоса у цркви Свете Тројице у Бањалуци.

Такође, у понедељак 30. јула 2012. год. у 10:00 часова, на дан Свете Великомученице Марине служен је парастос у Београду у цркви Светог Марка те прва Света Литургија у Крипти (Спомен костурници) у Ливну.

Захваљујући господину Бори Пажину, Бранку Лаганину и Раденку Гојићу ове године крипта је добила потпуно нови изглед јер су на њој извршени фасадерски радови. Такође захваљујемо господину Милошу Дамњановићу, госпођи Гордани Достанић, Љубици Радети и осталим члановима Хуманитарног Друштва ОГЊЕНА МАРИЈА ЛИВАЊСКА на прилозима и помоћи. Нека Господ награди њихова добра дјела.

Бања Лука

Уједно молимо све заинтересоване који желе да помогну у даљим (завршним) радовима, да се јаве Управи парохије лијевањске:

Бања Лука

Краљице Катарине 20, 80101 Ливно, БиХ;

Телефон: 0038734/201-806;+38763/385-013;

e-mail: zeljko.djurica@tel.net.ba ; web: lijevno.com

——————————————–

Извор: http://www.lijevno.com

Света Литургија у Црном Лугу и Пеуљама, 2. Август 2012

Поводом празника и славе цркве, 2.августа 2012.год. служена је Света Литургија у цркви Светог Пророка Илије у Црном Лугу. Кум и домаћин био је господин Милан Жмико с породицом, прошлогодишњи кум на освећењу цркве у Пеуљама. Пјевањем и одговарањем литургијско славље увеличали су парох граховски, протонамјесник Александар Рељић, богослов Немања Росић и господин Мирко Марић, представник Секретаријата за вјере Републике Српске.

Важно је поменути, да је претходни дан, у Пеуљама служена Света Литургија и парастос за покојног Дмитра Гашића, који се упокојио 10. маја, ове године у Лондону. Својим трудом и залагањем он је дао велики допринос обнови цркве Светог Великомученика Георгија у Пеуљама. Парастосу је присуствовао његов син Марко Гашић из Лондона, те овом приликом преузео архијерејску похвалницу за свога оца.

Свима који су допринјели обнови и окупљању нашег вјерног народа, Управа парохије упућује ријечи хвале и жели свако добро од Господа.

———————————————————

Извор: http://www.lijevno.com