Архиве категорија: Вести из Парохије лијевањске

Почело сређивање терена око цркве у Голињеву

Залагањем и трудом добрих и вредних људи, током јула месеца је започето крчење дрвећа и осталог растиња око српске православне цркве и гробља у Голињеву. Ова црква, спаљена током 1941. године и од које су само зидине преостале, као и гробље око ње, до скоро су били препуштени забораву. Захваљујући пароху Лијевањском, о. Жељку Ђурици, и Удружењу Огњена Марија Ливањска, током прошле године покренута је иницијатива за уређење гробља и обнову цркве.

Као први корак у том правцу, добри људи: Александар Трапара, Радомир Поњарац и Далибор Марковић понудили су се да добровољно започну крчење терена око цркве и у самим зидинама цркве. Треба напоменути и то да они нису са ових простора, већ деминери из других делова БиХ, који су повремено радно ангажовани у овом крају на деминерским пословима, а који су добровољно уложили своје слободно време.

Претходно стање цркве и гробља можете видети на сликама овде: https://omlivanjska.com/2013/09/13/groblje-u-golinjevu/

Освећење цркве у Врбици 4. августа – позив!

EPBP logo

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКА

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ПАРОХИЈА ВРБИЧКА

И

УДРУЖЕЊЕ ОГЊЕНА МАРИЈА ЛИВАЊСКА

 

Част нам је позвати Вас да својим присуством и учешћем увеличате молитвено и литургијско славље, 04. августа 2014. године с почетком у 9:30 часова, у цркви Силаска Светог Духа на апостоле у Врбици.

Овом приликом, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије, осветиће обновљену цркву која је страдала у протеклом рату.

 

ДОБРО НАМ ДОШЛИ!

С Божијим благословом,

УПРАВА ПАРОХИЈЕ                 и                                      УДРУЖЊvrbica crkvaЕ ОГЊЕНА МАРИЈА ЛИВАЊСКА

Парастоси за жртве усташког злочина у Ливањском пољу током Другог светског рата

Удружење Огњена Марија Ливањска и Парохија Лијевањска

ОБАВЕШТАВАЈУ И ПОЗИВАЈУ

све Србе из Ливна и Ливањског поља, њихове потомке и поштоваоце

pomenда ће се парастоси и молитвено сећање на све Православне Србе из овог краја мученички пострадале од Усташа током Другог светског рата, одржати у следеће дане:

       – у Београду у недељу 27. јула у цркви Св. Марка  у 11.30 часова;

       – у Бања Луци у уторак 29. јула у цркви Св. Јована Богослова на Лаушу у 17.00 часова;

       – У Ливну у среду 30. јула у капели спомен-костурници Св. Великомученице Марине-Огњене Марије, Света Литургија и парастос у 10.00 часова;

       – у Челебићу у недељу 3. августа на спомен-гробљу на Барјаку (тачно време ће бити потврђено).

Позивамо све који могу да нам се придруже у заједничком молитвеном сећању!

Богослужења и окупљања у Ливну и Ливањском пољу око Огњене Марије и Илиндана

Удружење Огњена Марија Ливањска и парохија Лијевањска обавештавају и позивају све заинтересоване на следећа богослужења и окупљања у Ливну и селима Ливањског поља у данима око Огњене Марије и Илиндана:

– у ЛИВНУ у среду 30. јула (Огњена Марија) у 10.00 часова Света Литургија и парастос Србима мученички пострадалим од усташа током Другог светског рата у капели спомен-костурници Св. Великомученице Марине – Огњене Марије;

– у ГУБИНУ у четвртак 31. јула са почетком у 10.00 часова;

– у ПЕУЉАМА у петак 1. августа са почетком у 10.00 часова;

– на ШАТОРУ у петак 1. августа са почетком у 17.00 часова;

– у ЦРНОМ ЛУГУ у суботу 2. августа са почетком у 10.00 часова;

– у ЧЕЛЕБИЋУ у недељу 3. августа са почетком у часова;

– у ВРБИЦИ у понедељак 4. августа (Блага Марија) са почетком у 9.30 часова – света архијерејска Литургија и освећење обновљене цркве Силаска Светог Духа на Апостоле, које ће извршити Његово Преосвештенство Епископ Бихаћко-Петровачки Атанасије!

 

Прослава Видовдана у Босанском Грахову

Преносимо извештај Епархије Бихаћко-Петровачке и Парохије Граховске са прославе Видовдана и освећења обновљене родне куће Гаврила Принципа у Обљају. Овом изванредном догађају су присуствовали и представници Удружења Огњена Марија Ливањска, који овом приликом одају посебно признање организаторима и захвалност на гостопримству.

http://parohijagrahovska.com/index.php?option=com_content&task=view&id=236&Itemid=1

Њихова Преосвештенства Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије и Епископ горњокарловачки Господин Герасим на Видовдан служили су Божанску Литургију у храму Светих Апостола Петра и Павла у Босанском Грахову. Епископима су саслуживали свештомонаси и свештеници из Епархије бихаћко-петровачке.

Након Литургије, у порти храма на новоизграђеном платоу гдје се налази спомен обиљежје палим борцима Отаџбинског рата 1991-1995. год. одржан је помен свим пострадалим војницима, војсковођама од Косовског боја до дана данашњег. Литургији и парастосу погинулим борцима, поред представника општинских и кантоналних власти Кантона 10 присуствовао је Предсједник Народне скупштине Републике Српске Господин Игор Радојчић.

На крају парастоса Епископ Атанасије одржао је пригодну бесједу на тему Косовског боја, у којој је назначио свјетло опредељење и сведочење светог кнеза Лазара Косовског за Царство Небеско. Епископ Атанасије је позвао вјернике да управо то сведочење живота светог Лазара Косовског имају за примјер у свакодневним животним искушењима. Послије парастоса Епископи Атанасије и Герасим, са свештенством, представницима власти и вјерним народом упутили су се ка обновљеној родној кући Гаврила Принципа у селу Обљај, недалеко од Босанског Грахова. У родној кући Гаврила Принципа, Епископ Атанасије одржао је помен Гаврилу Принципу и његовим родитељима, оцу Петру и мајци Марији и затим осветио кућу. По освећењу дома Епископ Атанасије је у својој бесједи пожелео да се и у свим селима Грахова, околине и читаве Крајине наставе обнављати домови.

Након освећења, Предсједник Народне Скупштине Републике Српске Господин Игор Радојчић открио је спомен бисту Гаврила Принципа и одржао говор. Затим се великом броју вјерног народа обратио и Господин Драго Мићић представник Срба из Милвокија и Горан Мићић, кум освећења дома. Након њих говорио је Господин Борко Илић из Удружења „Гаврило Српски“ из Новог Сада. На крају чина откривања бисте високим гостима и вјерном народу се обратио парох граховски високопречасни протојереј Александар Рељић, који је поздравио Епископе, представнике државних институција и удружења из дијаспоре и Србије и похвалио добротворе који су доприњели обнови родне куће Гаврила Принципа, а нарочито труд и залагање Начелника општине Босанско Грахово Господина Уроша Макића, на целокупној организацији и залагању на изградњи платоа и спомен обиљежја у порти храма Светих Апостола Петра и Павла. Отац Александар посебно је похвалио труд и залагање господина Душка Билбије из Ванкувера који се много залаже око изградње споменика палим борцима.

После овога уследила је трпеза љубави на игралишту иза школе. У 15:30h почео је културно-умјетнички програм испред девастираног Спомен дома „Гаврило Принцип“ у центру Босанског Грахова. Окупљеном народу обратили су се Начелник Општине Урош Макић и Епископ бихаћко-петровачки Атанасије. У богатом културно-умјетничком програму са својим извођењима народу су се представили КУД „Шпанац“ из Београда, Етно група „Траг“ из Лакташа, народни певач Чедо Марковић, крајишке групе из Републике Српске и Србије.

Презвитер Здравко Богојевић

Почетак обележавања стогодишњице Сарајевског атентата у Босанском Грахову

Обележавање стогодишњице Сарајевског атентата и почетка Првог светског рата у Босанском Грахову кренуће 28. априла 2014. године, Светом архијерејском литургијом у храму светих Aпостола Петра и Павла у Босанском Грахову у 9 часова, након које ће бити освећена ново-обновљена капела на градском гробљу на Мраморју, у 11 часова. Након освећења, биће служен парастос Гаврилу Принципу и проти Илији Билбији (који је крстио Принципа, а касније мучен од Аустроугарских власти због одбијања да промени датум рођења Принципа и на тај начин омогући његово суђење као пунолетне особе).

Сви верници се позивају да присуствују свечаној Литургији и парастосу!

Литургија претходно освећених дарова у Ливну

У петак (28.03.2014.год.), четврте недеље Великог васкршњег поста, Литургију претходно освећених дарова у Ливну, служио је игуман рмањски Сергије (Карановић).

Литургији су поред учешћа вјерног народа и свештенства епархјије бихаћко-петровачке, присуствовали и фра Мирослав Иштук, гвардијан самостана Горица те велечасни Анте Видовић из Лиштана.

На крају литургије, у пригодној бесједи отац Сергије говорећи о љубави и заједништву, између осталог осврнуо се на лик и дјело фра Марка Геле. Услиједило је пријатно дружење уз вечеру у сали парохијскогдома гдје су се придружили и чланови Одбора за Међурелигијску сарадњу из Ливна Фра Ивица Бакетарић, Самир еф. Ђонлагић и Един еф. Алић.

———————————————————————————————–

Liturgija prethodno osvećenih darova u Livnu

U petak (28.03.2014.god.), četvrte nedelje Velikog vaskršnjeg posta, Liturgiju prethodno osvećenih darova u Livnu, služio je iguman rmanjski Sergije (Karanović).

Liturgiji su pored učešća vjernog naroda i sveštenstva eparhjije bihaćko-petrovačke, prisustvovali i fra Miroslav Ištuk, gvardijan samostana Gorica te velečasni Ante Vidović iz Lištana.

Na kraju liturgije, u prigodnoj besjedi otac Sergije govoreći o ljubavi i zajedništvu, između ostalog osvrnuo se na lik i djelo fra Marka Gele. Uslijedilo je prijatno druženje uz večeru u sali parohijskogdoma gdje su se pridružili i članovi Odbora za Međureligijsku saradnju iz Livna Fra Ivica Baketarić, Samir ef. Đonlagić i Edin ef. Alić.

Одбор Међурелигијског вијећа БиХ из Ливна у посјети Херцеговини и Црној Гори

Од 24.-27.3.2014. године, чланови Одбора за Међурелигијску сарадњу из Ливна посјетили су Херцеговину и Црну Гору. У оквиру својих активности, ово путовање било је награда вриједним члановима овога одбора, како би боље упознали религијске и културне вриједности ових крајева. 27 чланова ове групе, на челу са својим вјерским представницима, о. Жељком Ђурицом, еф. Едином Јашаревићем и фра Ивицом Бакетарићем имали су прилику посјетити већину вјерских објеката и тако упознати историју и културу дијела Херцеговине и Црне Горе.

Одсјели смо у граду Тивту, гдје се налази Порто Монтенегро, прва луксузна марина на Јадрану. Прво одредиште био је манастир Острог, једно од највећих светишта у Црној Гори, које годишње посјети мноштво вјерника и туриста свих религија и националности. За овај манастир, који је посвећен светом Василију Острошком кажу да је „манастир ни на небу, ни на земљи“ јер је смјештен високо на планини Острошка греда. Затим смо имали прилику посјетити цркву у Подгорици, посвећену Христовом Васкрсењу, трећу по величини православну цркву у свијету. Други дан путовања протекао је у Херцег Новом, Котору и Перасту, гдје посебно треба издвојити вјештачко острво, Госпа од Шкрпјела, с истоименим завјетним светиштем помораца. Острво је изграђено непрестаним насипањем камења које је почело још средином XV вијека, а настало је тако што су перашки поморци на том мјесту бацали камење и тако створили острво на којему су касније подигли светиште, у знак захвалности Госпи за оздрављење једног од двојице браће који су на том мјесту пронашли Госпину слику. У Котору смо посјетили катедралу св. Трифуна, гдје нас је срдачно примио бискуп Јањић којем се захваљујемо. Трећи дан путовања започели смо у Цетињу, гдје смо посјетили Цетињски манастир и државни музеј. Затим смо наставили пут према Бару; тамо смо имали прилику посјетити Стари Бар, тврђаву и музеј на отвореном, у којем се налазе остаци старог римског града. У Бару смо посјетили Исламски центар, централну џамију с вишенамјенским садржајима. Имали смо прилику видјети Стару маслину, која је стара више од 2000 година, за коју су везане бројне приче и легенде. Након Бара, посјетили смо Будву. Осим што је један од најпожељнијих туристичких одредишта у Европи, овај град има своју историјску и културну вриједност. Стари град, којег смо имали прилику посјетити, чини јединствену архитектонску и урбанистичку цјелину, која као насеље постоји још од античких времена. Свакако требамо издвојити посјету винарији на Скадарском језеру, гдје смо имали прилику пробати познато црногорско вино. На повратку кући, у Поповом пољу посјетили смо шпиљу Вјетреницу, највећу и најпознатију шпиљу у Босни и Херцеговини. Имали смо прилику проћи пространим ходницима и дворанама и видјети водопаде, језера и богат хидрографски свијет. Наше задње одредиште био је Мостар, тачније Текија на врелу Буне у Благају, која је изграђена у XVI вијеку за потребе дервишког реда. Ова текија представља значајан споменик културе из раног турског доба у Босни и Херцеговини.

Упркос кишном и хладном времену, атмосфера за вријеме путовања била је одлична, попраћена пјесмом и шалом. У кратком временском року успјели смо упознати културу, обичаје и крајолик ове дивне земље. Морамо навести и то да су нас одушевили услужни домаћини, који су, упркос предрасудама да су „лијени народ“, показали сасвим супротно. Потрудили су се омогућити нам неколико лијепих дана које ћемо засигурно памтити. Захваљујемо се свима који су нам омогућили ово путовање, посебано Међурелигијском вијећу БиХ.

Одбор МРВ-а Ливно

—————————————————————————————

Odbor Međureligijskog vijeća BiH iz Livna u posjeti Hercegovini i Crnoj Gori

Od 24.-27.3.2014. godine, članovi Odbora za Međureligijsku saradnju iz Livna posjetili su Hercegovinu i Crnu Goru. U okviru svojih aktivnosti, ovo putovanje bilo je nagrada vrijednim članovima ovoga odbora, kako bi bolje upoznali religijske i kulturne vrijednosti ovih krajeva. 27 članova ove grupe, na čelu sa svojim vjerskim predstavnicima, o. Željkom Đuricom, ef. Edinom Jašarevićem i fra Ivicom Baketarićem imali su priliku posjetiti većinu vjerskih objekata i tako upoznati istoriju i kulturu dijela Hercegovine i Crne Gore.

Odsjeli smo u gradu Tivtu, gdje se nalazi Porto Montenegro, prva luksuzna marina na Jadranu. Prvo odredište bio je manastir Ostrog, jedno od najvećih svetišta u Crnoj Gori, koje godišnje posjeti mnoštvo vjernika i turista svih religija i nacionalnosti. Za ovaj manastir, koji je posvećen svetom Vasiliju Ostroškom kažu da je „manastir ni na nebu, ni na zemlji“ jer je smješten visoko na planini Ostroška greda. Zatim smo imali priliku posjetiti crkvu u Podgorici, posvećenu Hristovom Vaskrsenju, treću po veličini pravoslavnu crkvu u svijetu. Drugi dan putovanja protekao je u Herceg Novom, Kotoru i Perastu, gdje posebno treba izdvojiti vještačko ostrvo, Gospa od Škrpjela, s istoimenim zavjetnim svetištem pomoraca. Ostrvo je izgrađeno neprestanim nasipanjem kamenja koje je počelo još sredinom XV vijeka, a nastalo je tako što su peraški pomorci na tom mjestu bacali kamenje i tako stvorili ostrvo na kojemu su kasnije podigli svetište, u znak zahvalnosti Gospi za ozdravljenje jednog od dvojice braće koji su na tom mjestu pronašli Gospinu sliku. U Kotoru smo posjetili katedralu sv. Trifuna, gdje nas je srdačno primio biskup Janjić kojem se zahvaljujemo. Treći dan putovanja započeli smo u Cetinju, gdje smo posjetili Cetinjski manastir i državni muzej. Zatim smo nastavili put prema Baru; tamo smo imali priliku posjetiti Stari Bar, tvrđavu i muzej na otvorenom, u kojem se nalaze ostaci starog rimskog grada. U Baru smo posjetili Islamski centar, centralnu džamiju s višenamjenskim sadržajima. Imali smo priliku vidjeti Staru maslinu, koja je stara više od 2000 godina, za koju su vezane brojne priče i legende. Nakon Bara, posjetili smo Budvu. Osim što je jedan od najpoželjnijih turističkih odredišta u Evropi, ovaj grad ima svoju istorijsku i kulturnu vrijednost. Stari grad, kojeg smo imali priliku posjetiti, čini jedinstvenu arhitektonsku i urbanističku cjelinu, koja kao naselje postoji još od antičkih vremena. Svakako trebamo izdvojiti posjetu vinariji na Skadarskom jezeru, gdje smo imali priliku probati poznato crnogorsko vino. Na povratku kući, u Popovom polju posjetili smo špilju Vjetrenicu, najveću i najpoznatiju špilju u Bosni i Hercegovini. Imali smo priliku proći prostranim hodnicima i dvoranama i vidjeti vodopade, jezera i bogat hidrografski svijet. Naše zadnje odredište bio je Mostar, tačnije Tekija na vrelu Bune u Blagaju, koja je izgrađena u XVI vijeku za potrebe derviškog reda. Ova tekija predstavlja značajan spomenik kulture iz ranog turskog doba u Bosni i Hercegovini.

Uprkos kišnom i hladnom vremenu, atmosfera za vrijeme putovanja bila je odlična, popraćena pjesmom i šalom. U kratkom vremenskom roku uspjeli smo upoznati kulturu, običaje i krajolik ove divne zemlje. Moramo navesti i to da su nas oduševili uslužni domaćini, koji su, uprkos predrasudama da su „lijeni narod“, pokazali sasvim suprotno. Potrudili su se omogućiti nam nekoliko lijepih dana koje ćemo zasigurno pamtiti. Zahvaljujemo se svima koji su nam omogućili ovo putovanje, posebano Međureligijskom vijeću BiH.

Odbor MRV-a Livno

У славу Светом Сави!

„Свуда где се српски збори, и где живи Србин прави, уздижу се данас песме, све у славу светом Сави; Песме ће се ове певат, где год једног Срба има, по кућама и народу, и по Божјим храмовима“. Баш као у пјесмици, и ливањски парохијани се сваке године присјећају лика и дјела нашег првог Архиепископа, просвјетитеља и учитеља светог Саве.

Њему у славу и част служена је света Литургија и освећено кољиво и колач које традиционално спремају дјечица са својим мајкама. Ове године, то је био Давид Ковачић.

Славље је настављено у сали парохијског дома уз химну Светом Сави коју су на кларинету одсвирали Давид Ковачић и Стефан Ђурица. Ученица Ивана Цветковић је са осталих шест ђака који похађају православну вјеронауку, спремила представу „Путовања Светог Саве“. Овим поучним комадом, разиграна дјечица су уљепшала дан присутном народу који је уз послужење наставио дружење.Остаје нам само да се трудимо да будемо достојни сљедбеници овог великог светитеља нашега рода, њему на радост а прецима.

Божић у Ливну и Ливањском пољу

МИР БОЖИЈИ ХРИСТОС СЕ РОДИ – ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!

Овај радосни хришћански поздрав, могао се чути и у граду Ливну, у коме живе малобројни православни Срби. Прослављање Божића почело је на Туциндан, посјетом појединим породицама којима су, поред честитке уручени и пригодни поклони као знак пажње поводом овог великог хришћанског празника. Удружење Огњена Марија Ливањска и њени чланови су се и ове године потрудили да својом пажњом и материјалним доприносом покажу да наши парохијани нису сами и заборављени.

На Бадњи дан служена је Света Литургија у Губину гдје су се окупили и причестили вјерници који су се постом и молитвом припремали за дочек празника Христовог рођења.

У поподневним часовима служена је вечерња служба у Ливну. На радост свих нас окупио се већи број вјерника који су након паљења бадњака послужени куваним вином. Најмлађи су након пијукања обрадовани честиткама (са џепарцем) и богатим пакетићима које им је у име Удружења Огњена Марија Ливањска, уручио предсједник Никола Петровић.

 

У 19:00 часова вечерња служба је служена и у Црном Лугу. Црква и порта су као никада до сада били испуњени вјерницима, који су са радошћу учествовали у молитви и паљењу бадњака. За 6-оро дјеце која живе у овој парохији, уручени су пакетићи од Удружења Огњена Марија Ливањска, а за њихове вршњаке који су дошли да проведу Божић код својих ближњих, пакетиће је спремила Општина Грахово. Дружење у добром расположењу је настављено уз кувано вино и рибу коју су спремили вриједни парохијани уз подршку граховског начелника.

 

Захваљујући доброј вољи, парохијана врбичке парохије, у касним вечерњим сатима  уприличено је паљење бадњака уз кувано вино испред цркве у Врбици.

Врхунац овогодишњег прослављања рођења Христовог била је Света Литургија служена у ливањској  цркви посвећеној мајци Божијој. Нека нам Богомладенац Христос ојача вјеру, наду и љубав а свима онима који су допринијели нашој радости, подари здравље, напредак и свако добро, како би смо и наредних година дочекивали и прослављали Божић у миру и духовној радости.

——————————————————————–

Božić u Livnu i Livanjskom polju

Ovaj radosni hrišćanski pozdrav, mogao se čuti i u gradu Livnu, u kome žive malobrojni pravoslavni Srbi. Proslavljanje Božića počelo je na Tucindan, posjetom pojedinim porodicama kojima su, pored čestitke uručeni i prigodni pokloni kao znak pažnje povodom ovog velikog hrišćanskog praznika. Udruženje Ognjena Marija Livanjska i njeni članovi su se i ove godine potrudili da svojom pažnjom i materijalnim doprinosom pokažu da naši parohijani nisu sami i zaboravljeni.

Na Badnji dan služena je Sveta Liturgija u Gubinu gdje su se okupili i pričestili vjernici koji su se postom i molitvom pripremali za doček praznika Hristovog rođenja.

U popodnevnim časovima služena je večernja služba u Livnu. Na radost svih nas okupio se veći broj vjernika koji su nakon paljenja badnjaka posluženi kuvanim vinom. Najmlađi su nakon pijukanja obradovani čestitkama (sa džeparcem) i bogatim paketićima koje im je u ime Udruženja Ognjena Marija Livanjska, uručio predsjednik Nikola Petrović.

U 19:00 časova večernja služba je služena i u Crnom Lugu. Crkva i porta su kao nikada do sada bili ispunjeni vjernicima, koji su sa radošću učestvovali u molitvi i paljenju badnjaka. Za 6-oro djece koja žive u ovoj parohiji, uručeni su paketići od Udruženja Ognjena Marija Livanjska, a za njihove vršnjake koji su došli da provedu Božić kod svojih bližnjih, paketiće je spremila Opština Grahovo. Druženje u dobrom raspoloženju je nastavljeno uz kuvano vino i ribu koju su spremili vrijedni parohijani uz podršku grahovskog načelnika.

Zahvaljujući dobroj volji, parohijana vrbičke parohije, u kasnim večernjim satima  upriličeno je paljenje badnjaka uz kuvano vino ispred crkve u Vrbici.

Vrhunac ovogodišnjeg proslavljanja rođenja Hristovog bila je Sveta Liturgija služena u livanjskoj  crkvi posvećenoj majci Božijoj. Neka nam Bogomladenac Hristos ojača vjeru, nadu i ljubav a svima onima koji su doprinijeli našoj radosti, podari zdravlje, napredak i svako dobro, kako bi smo i narednih godina dočekivali i proslavljali Božić u miru i duhovnoj radosti.

Одбор за међурелигијску сарадњу Ливно: Представљање обичаја, ношње и хране поводом вјерских празника

Дана  23.11. 2013. у Ливну,православне жене чланице ливањског Одбора за међурелигијску сарадњу, МРВ-а БиХ су организовале први дио пројекта „Представљање обичаја, ношње и хране поводом вјерских празника и улога жена у њима“.

У склопу овога пројекта су приказле слављење Славе, њен значај и вриједност као, не само православног, већ и аутентичног српског обиљежја.

Својим гостима других вјера су показале како изгледа слављење Славе Светог Арханђела Михајла у Ливну и у селима доњег Ливањског поља.

У овом пројекту помогла им је и породица Миле Вујчића, Николе Петровића и Драгана Јовића из доњег Ливањског поља која Славу слави на традиционалан начин, и  која се радо одазвала позиву да пред припадницима других вјероисповјести презентује прослављање Славе. 

 Да би се што вјерније показала атмосфера старог српског сеоског домаћинства нашег краја, у простор у којем је представљен обичај слављења Славе је постављен  стари намјештај,на под су прострте ткане крпаре, а на на зиду су постављене иконе Христа и Богородице, између којих је упаљено кандило.

Пројекат је подразумијевао дочек гостију, обичај „дизања Славе“, говорење типичних здравица, пјевање народних пјесама тога краја, те на крају испраћај гостију.

За вријеме трајања приказа Славе, гостима је објашњено шта представља Славски колач, кољиво, свијећа на трпези, историјат слављења Слава, најчешће Славе у српском народу, са посебним освртом на духовну и вјерску вриједност Славе у православној породици. Са посебним поносом је истакнуто да је обичај славњења Славе у српском народу предложен да буде под заштитом УНЕСЦО као нематеријална баштина једног народа.

Сви учесници Славе, као и православне жене чланице ливањског Међурелигијског одбора су биле у традиционалним ношњама наше регије, о чијем начину израде и значају су информисале госте.

Славска трпеза је била уређена у складу са традиционалним обичајима, што су многи гости са занимањем позитивно похвалили.

Посебне похвале су православне жене добиле јер су  првим дијелом пројекта  успјеле дочарати улогу жене у припремању и служењу Славе, односно показати гостима духовну улогу ове прелијепе нематеријалне баштине српског православног народа,њену вриједност и значај православне жене као чуварице вјере и члана породице заслужног за очување и преношење овог обичаја на покољења.

                                          Ана Кришто

——————————————————————————–

Odbor za međureligijsku saradnju Livno: Predstavljanje običaja, nošnje i hrane povodom vjerskih praznika

Dana  23.11. 2013. u Livnu,pravoslavne žene članice livanjskog Odbora za međureligijsku saradnju, MRV-a BiH su organizovale prvi dio projekta „Predstavljanje običaja, nošnje i hrane povodom vjerskih praznika i uloga žena u njima“.

U sklopu ovoga projekta su prikazle slavljenje Slave, njen značaj i vrijednost kao, ne samo pravoslavnog, već i autentičnog srpskog obilježja.

Svojim gostima drugih vjera su pokazale kako izgleda slavljenje Slave Svetog Arhanđela Mihajla u Livnu i u selima donjeg Livanjskog polja.

U ovom projektu pomogla im je i porodica Mile Vujčića, Nikole Petrovića i Dragana Jovića iz donjeg Livanjskog polja koja Slavu slavi na tradicionalan način, i  koja se rado odazvala pozivu da pred pripadnicima drugih vjeroispovjesti prezentuje proslavljanje Slave.

Da bi se što vjernije pokazala atmosfera starog srpskog seoskog domaćinstva našeg kraja, u prostor u kojem je predstavljen običaj slavljenja Slave je postavljen  stari namještaj,na pod su prostrte tkane krpare, a na na zidu su postavljene ikone Hrista i Bogorodice, između kojih je upaljeno kandilo.

Projekat je podrazumijevao doček gostiju, običaj „dizanja Slave“, govorenje tipičnih zdravica, pjevanje narodnih pjesama toga kraja, te na kraju ispraćaj gostiju.

Za vrijeme trajanja prikaza Slave, gostima je objašnjeno šta predstavlja Slavski kolač, koljivo, svijeća na trpezi, istorijat slavljenja Slava, najčešće Slave u srpskom narodu, sa posebnim osvrtom na duhovnu i vjersku vrijednost Slave u pravoslavnoj porodici. Sa posebnim ponosom je istaknuto da je običaj slavnjenja Slave u srpskom narodu predložen da bude pod zaštitom UNESCO kao nematerijalna baština jednog naroda.

Svi učesnici Slave, kao i pravoslavne žene članice livanjskog Međureligijskog odbora su bile u tradicionalnim nošnjama naše regije, o čijem načinu izrade i značaju su informisale goste.

Slavska trpeza je bila uređena u skladu sa tradicionalnim običajima, što su mnogi gosti sa zanimanjem pozitivno pohvalili.

Posebne pohvale su pravoslavne žene dobile jer su  prvim dijelom projekta  uspjele dočarati ulogu žene u pripremanju i služenju Slave, odnosno pokazati gostima duhovnu ulogu ove prelijepe nematerijalne baštine srpskog pravoslavnog naroda,njenu vrijednost i značaj pravoslavne žene kao čuvarice vjere i člana porodice zaslužnog za očuvanje i prenošenje ovog običaja na pokoljenja.

Ana Krišto


Слава цркве у Пеуљама

Празник Обновљења храма светог великомученика Георгија – Ђурђиц, коме је посвећена црква у Пеуљама  прослављен је скромно и молитвено. Свету Литургију служио је надлежни парох, отац Жељко Ђурица у присусутву неколицине вјерника, повратника у ово село.

Црква Светог Великомученика Георгија Победоносца у Пеуљама,  грађена је између 1913. и 1940. године. У току Другог свјетског рата оштећена је а обнављана је више пута. Опет је оштећена и девастирана од стране Хрватске војске у току рата 1995. године. Обновљена и освећена 1. августа 2011. године на дан успомене св. Стефана Лазаревића Деспота српског и његове мајке царице Милице – преподобне Евгeније.

Молитва светом Георгију

 Свети, славни и свехвални великомучениче Георгије! Сабрани у храму Твом и приклоњени пред светом иконом Твојом, ми молимо Тебе познатог посредника наших жеља: Моли с нама и за нас милосрдног Господа; да нас по неизмерној доброти Својој милостиво услиши; да не превиди наше молитве односно нашег спасења и живота, и да нам дарује победу над видљивим и невидљивим непријатељима вере наше и спасења нашег. И опет припадајући Теби, свети победоношче ми Те молимо: даном Ти благодаћу укрепи у борбама православне хришћане; разруши силу насрнулих непријатеља; нека се постиде и посраме, и безочност њихова нека се сломи; нека познаду да ми имамо божанску помоћ; свима што су у невољама и опасностима укажи своју многомоћну заштиту; и умоли Господа Бога, свих твари Саздатеља, да нас избави од вечних мука, да бисмо, исповедајући Твоје заступништво, једнако прослављали Оца и Сина и Светога Духа, сада и свагда и кроза све векове. Амин!

ПАРОХИЈА ЛИЈЕВАЊСКА

—————————————————————————————

SLAVA CRKVE U PEULjAMA

Praznik Obnovljenja hrama svetog velikomučenika Georgija – Đurđic, kome je posvećena crkva u Peuljama  proslavljen je skromno i molitveno. Svetu Liturgiju služio je nadležni paroh, otac Željko Đurica u prisusutvu nekolicine vjernika, povratnika u ovo selo.
Crkva Svetog Velikomučenika Georgija Pobedonosca u Peuljama,  građena je između 1913. i 1940. godine. U toku Drugog svjetskog rata oštećena je a obnavljana je više puta. Opet je oštećena i devastirana od strane Hrvatske vojske u toku rata 1995. godine. Obnovljena i osvećena 1. avgusta 2011. godine na dan uspomene sv. Stefana Lazarevića Despota srpskog i njegove majke carice Milice – prepodobne Evgenije.

Molitva svetom Georgiju

Sveti, slavni i svehvalni velikomučeniče Georgije! Sabrani u hramu Tvom i priklonjeni pred svetom ikonom Tvojom, mi molimo Tebe poznatog posrednika naših želja: Moli s nama i za nas milosrdnog Gospoda; da nas po neizmernoj dobroti Svojoj milostivo usliši; da ne previdi naše molitve odnosno našeg spasenja i života, i da nam daruje pobedu nad vidljivim i nevidljivim neprijateljima vere naše i spasenja našeg. I opet pripadajući Tebi, sveti pobedonošče mi Te molimo: danom Ti blagodaću ukrepi u borbama pravoslavne hrišćane; razruši silu nasrnulih neprijatelja; neka se postide i posrame, i bezočnost njihova neka se slomi; neka poznadu da mi imamo božansku pomoć; svima što su u nevoljama i opasnostima ukaži svoju mnogomoćnu zaštitu; i umoli Gospoda Boga, svih tvari Sazdatelja, da nas izbavi od večnih muka, da bismo, ispovedajući Tvoje zastupništvo, jednako proslavljali Oca i Sina i Svetoga Duha, sada i svagda i kroza sve vekove. Amin!

PAROHIJA LIJEVANJSKA

Епископ Атанасије у Ливну!

(на страници Епархије Бихаћко-Петровачке можете послушати и беседу владике Атанасија: http://www.eparhijabihackopetrovacka.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1424:2013-11-10-18-39-07&catid=43:2009-07-22-12-41-52)

У  двадесету недељу по Духовима 10. новембра 2013. године у храму  Успења  Пресвете Богородице Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије посјетио је Ливно и служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење свештеника и молитвено учешће вјерног народа  Ливна.
Из Босанског Петровца Епископ Атанасије је дошао у Ливно путем преко Босанског Грахова и кроз Ливањско поље.  Пролазећи кроз чувено Ливањско поље примјећује се, на жалост, велики контраст, гдје са једне стране имамо љепоту творевине Божије видљиву у природи, планима, брдима и огромним пољима, а са друге стране имамо ружне остатке дјела руку човјечијих, оних који би требало да уљепшавају творевину Божију, бројне куће девастиране и без  кровова и још бројније њиве неоране и ливаде некошене, које вапију за својим домаћинима.

Ријеч је о српским селима Пеуљама, Црном Лугу, Пржинама и Челебићу која се простиру са једне и друге стране пута Босанско Грахово – Ливно. Поред ових села у Ливањском пољу налазе се још и села Грковци, Нуглашице, Бастаси, Богдаши, Врбица, Бојмунти, Радановци, Казанци, Сајковић, Губин, Прово и Чапразлије. Како свједочи парох ливањски и администартор парохија врбичке и губинске, Високопречасни протојереј-ставрофор Жељко Ђурица, у домаћинствима поменутих села углавном живе људи старије животне доби.
У току Свете Архијерејске Литургије Епископ Атанасије је рукоположио у чин ипођакона и ђакона Јована Бањца, чтеца из Босанског Петровца.
У Својој бесједи на крају Литургије Епископ  је истакао значај здраве вјере, правог слављења и поштовања Бога, који православне хришћане доводе до Васкрсења, па у ма каквом материјалном стању, или окружењу, слободи и правима живили.
По светој Литургији Епископ Атанасије служио је помен у  Спомен костурници – капели Србима, Мученицима Ливањским, страдалим у Другом светском рату и чије мошти након вађења из јама и гудура земаљских од деведесетих година почивају у костурници.  Њих има преко 1200, а двапут су пострадали, 1941. И 1992. Године када су им мошти миниране у Спомен капели.
За трпезом љубави уготовљеном у  парохијском дому поред интересантних прича вјерника, чула се и пјесма. Како нам једна бака, од многобројних бака ливањских, рече, „Владико ово нама овде треба ! Чини ми се да би све болести престале када би чешће слушали ове пјесме. Зато нам чешће долазите!“
Црква је заиста темељ опстанка и једини извор радости преосталим Србима Ливна.
После трпезе љубави Епископ Атанасије у пратњи свештеника посјетио је Кулу Старца Вујадина изнад Ливна. Кула Старог Вујадина потврђује само познату чињеницу да човјек чини простор и вријеме познатим и очувава од историјског заборава. У кули је старац Вујадин исповједио вјеру у јунаштво и још једном потврдио и посвједочио народну пословицу „ У муци се познају јунаци“!

Покров Пресвете Богородице у Рујанима

Слава Цркве у Рујанима прослављена је служењем вечерње службе уочи празника, као и свете Литургије на сам дан празника Покрова Пресвете Богородице (1/14. октобра) . Иако од почетка 1990-их година у овом селу нема православног живља, вјерници из околних парохија на челу са својим свештеником, увијек радо дођу на литургију у Рујане. Уназад неколико година, то јест од када је црквица покривена и створени основни услови за служење, скромно се обиљежи овај свети дан.

Служењем парастоса сјетимо се и свих, у Другом свјетском рату невино пострадалих житеља овог села. У данима око Огњене Марије 1941. године, Усташе су у Горњим и Доњим Рујанима побиле 360 српских цивила, од којих је највећи део бачен у јаму Равни Долац.

Захваливши се свима присутнима на труду, отац Жељко Ђурица је пожелио да Пресвета Богородица буде заштитница свима и да се још дуго окупљамо у њено име.

————————————————————————

Pokrov Presvete Bogorodice u Rujanima

Slava Crkve u Rujanima proslavljena je služenjem večernje službe uoči praznika, kao i svete Liturgije na sam dan praznika Pokrova Presvete Bogorodice (1/14. oktobra) . Iako od početka 1990-ih godina u ovom selu nema pravoslavnog življa, vjernici iz okolnih parohija na čelu sa svojim sveštenikom, uvijek rado dođu na liturgiju u Rujane. Unazad nekoliko godina, to jest od kada je crkvica pokrivena i stvoreni osnovni uslovi za služenje, skromno se obilježi ovaj sveti dan.

Služenjem parastosa sjetimo se i svih, u Drugom svjetskom ratu nevino postradalih žitelja ovog sela. U danima oko Ognjene Marije 1941. godine, Ustaše su u Gornjim i Donjim Rujanima pobile 360 srpskih civila, od kojih je najveći deo bačen u jamu Ravni Dolac.

Zahvalivši se svima prisutnima na trudu, otac Željko Đurica je poželio da Presveta Bogorodica bude zaštitnica svima i da se još dugo okupljamo u njeno ime.

Proslavljena slava crkve u Gubinu

Drugi dan praznika Uspenja Presvete Bogorodice, koji je Crkva posvetila Nerukotvorenom Obrazu Gospoda Isusa Hrista (Ubrus), svetu Liturgiju služio je otac Željko Đurica, u crkvi u Gubinu. Nakon blagosiljanja koljiva i rezanja slavskog kolača, sveštenik je govorio o značaju praznika i okupljanju vjernog naroda u svojoj crkvi na svetoj Liturgiji, a zatim kratko obavjestio prisutne o daljim radovima na obnovi crkve te pripremama za osvećenje.

Ispred parohijskog doma, uslijedio je slavski ručak na kom je otac Željko još jednom čestitao praznik, zahvalio svima na doprinosu oko obnove crkve i duhovnog života na ovoj parohiji. Druženje je nastvljeno do kasno po podne, uz balote, fudbal i prijatan razgovor.

PAROHIJA LIJEVANJSKA

———————————————————–

Прослављена слава цркве у Губину

Други дан празника Успења Пресвете Богородице, који је Црква посветила Нерукотвореном Образу Господа Исуса Христа (Убрус), свету Литургију служио је отац Жељко Ђурица, у цркви у Губину. Након благосиљања кољива и резања славског колача, свештеник је говорио о значају празника и окупљању вјерног народа у својој цркви на светој Литургији, а затим кратко обавјестио присутне о даљим радовима на обнови цркве те припремама за освећење.

Испред парохијског дома, услиједио је славски ручак на ком је отац Жељко још једном честитао празник, захвалио свима на доприносу око обнове цркве и духовног живота на овој парохији. Дружење је наствљено до касно по подне, уз балоте, фудбал и пријатан разговор.

ПАРОХИЈА ЛИЈЕВАЊСКА

Proslavljena slava crkve u Livnu

Na praznik Uspenja Presvete Bogorodice, (28.08.2013.god.) kome je i crkva u Lijevnu posvećena, svetu Liturgiju služio je nadležni paroh uz sasluženje paroha glamočkog, protonamjesnika Slobodana Kljajića i ćakona glamočkog Srđana Belenzade. Otac Slobodan je čestitao lijevanjskim parohijanima slavu Crkve i istakao značaj molitvenog obraćanja Presvetoj majci Božijoj. Našoj malobrojnoj zajednici ove godine su se pridružili vojnici OS BiH, i svojim prisustvom uveličali slavlje. Kuma slave bila je gospođa Milka Jeličić. Nakon svete Liturgije, u sali parohijskog doma, upriličena je trpeza ljubavi za sve prisutne.

PAROHIJA LIJEVANJSKA

——————————————————————————————

Прослављена слава цркве у Ливну

На празник Успења Пресвете Богородице, (28.08.2013.год.) коме је и црква у Лијевну посвећена, свету Литургију служио је надлежни парох уз саслужење пароха гламочког, протонамјесника Слободана Кљајића и ћакона гламочког Срђана Белензаде. Отац Слободан је честитао лијевањским парохијанима славу Цркве и истакао значај молитвеног обраћања Пресветој мајци Божијој. Нашој малобројној заједници ове године су се придружили војници ОС БиХ, и својим присуством увеличали славље. Кума славе била је госпођа Милка Јеличић. Након свете Литургије, у сали парохијског дома, уприличена је трпеза љубави за све присутне.

ПАРОХИЈА ЛИЈЕВАЊСКА

Ilindanski dani u Livanjskom polju

Svake godine u danima oko Ilindana, Srbi iz Livanjskog polja se okupljaju u svom zavičaju, po selima i u svojim domovima. Ustaljena je praksa da se narod okuplja u već određene dane na bogosluženjima u crkvama Livanjskog polja.  Tako je bilo i ove godine – pristigli iz raznih delova Bosne i Hercegovine, Srbije, Evrope pa čak i Amerike sa svojim porodicama, pridružili su se onima koji i dalje žive na ovim prostorima. Za starije je ovo bila prilika da se ponovo sretnu sa starim prijateljima, a za decu šansa za nova druženja i prijateljstva.

 

U Gubinu se narod već tradicionalno okuplja 31. jula u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice. Tako se ove godine na Svetoj Liturgiji okupilo oko 40 vernika. Obraćajući se okupljenima, o. Željko Đurica je podsetio prisutne da se ove godine navršava 130 godina od izgradnje Gubinske crkve, istovremeno im skrenuvši pažnju na važnost okupljanja ne samo u svojim kućama nego i u molitvenoj zajednici, na bogosluženjima. Nakon bogosluženja, druženje je nastavljeno u crkvenoj porti, uz osveženje za sve prisutne.

Prvog dana avgusta, narod iz Gornjih i Donjih Peulja se tradicionalna okuplja oko svoje crkve posvećene Sv. Velikomučeniku Georgiju. Svetoj Liturgiji u ovom hramu je prisustvovalo desetak vernika, uključujući i kuma crkve, Špiru Galića, koji je sa porodicom doputovao iz Amerike. 1. Avgust je i dan kada se narod iz okoline Grahova tradicionalno okuplja na Šatorskom jezeru, družeći se do kasno u noć u veseloj atmosferi. U popodnevnim satima, parastos za sve nevino postradale na ovoj planini u prethodnim ratovima i zbegovima služili su o. Željko Đurica, paroh Lijevanjski, i o. Aleksandar Reljić, paroh Grahovski.

Najsvečanije je ipak bilo na sam Ilindan u Crnom Lugu. Ovaj dan je i slava crkve u ovom selu, koja je posvećena Svetom proroku Iliji, pa se tada održava i najveći crkveno-narodni sabor u ovim danima. Okupljanje je započelo Svetom Liturgijom na kojoj se okupilo oko 70 vernika a koju su služili o. Aleksandar Reljić, praoh Grahovski, i o. Željko Đurica, paroh Lijevanjski. Obraćajući se okupljenom narodu, o. Aleksandar je govorio o životu Svetog proroka Ilije, ali i podsetio okupljene o važnosti izbegavanja međusobnih svađa i razdora. U popodnevnim časovima je služena i večernja služba, a mnoštvo naroda iz celog Livanjskog polja se okupilo u okolini crkve u kasnim večernjim satima. Udruženje Ognjena Marija Livanjska je ovom prilikom postavilo svoj štand, na kome su posetioci imali prilike da se upoznaju sa radom Udruženja.

Veliki broj ljudi se okupio i 4. avgusta oko crkve u Vrbici, kada se tradicionalno okupljaju pre svega sadašnji i bivši meštani Bogdaša, Vrbice, Radanovaca, Bojmunata i Čelebića, ali i narod iz ostalih delova Livanjskog polja. U Vrbičkoj crkvi posvećenoj Silasku Svetog Duha na Apostole se okupio veliki broj vernika. Obraćajući se okupljenom narodu, otac Željko Đurica je podsetio prisutne da, kao što ljudsko telo traži hranu, tako i ljudksa duša traži duhovnu hranu, te da za dobrobit nas samih nesmemo zapostaviti ni jedno ni drugo. Podstakao je verni narod i da se što češće i u što većem broju okuplja u svom zavičaju i oko svoje crkve. Kao i obično, za prisutne je pripremljen ručak, čiji domaćini su ove godine bili Radanovčani, dok će sledeće godine ova čast pripasti Čelebićanima. Nakon ručka, narod se zadržao do kasno u noć u druženju i veselju.

UDRUŽENJE OGNJENA MARIJA LIVANJSKA

——————————————————————————–

 

Сваке године у данима око Илиндана, Срби из Ливањског поља се окупљају у свом завичају, по селима и у својим домовима. Устаљена је пракса да се народ окупља у већ одређене дане на богослужењима у црквама Ливањског поља.  Тако је било и ове године – пристигли из разних делова Босне и Херцеговине, Србије, Европе па чак и Америке са својим породицама, придружили су се онима који и даље живе на овим просторима. За старије је ово била прилика да се поново сретну са старим пријатељима, а за децу шанса за нова дружења и пријатељства.

 

У Губину се народ већ традиционално окупља 31. јула у цркви Успења Пресвете Богородице. Тако се ове године на Светој Литургији окупило око 40 верника. Обраћајући се окупљенима, о. Жељко Ђурица је подсетио присутне да се ове године навршава 130 година од изградње Губинске цркве, истовремено им скренувши пажњу на важност окупљања не само у својим кућама него и у молитвеној заједници, на богослужењима. Након богослужења, дружење је настављено у црквеној порти, уз освежење за све присутне.

 

Првог дана августа, народ из Горњих и Доњих Пеуља се традиционална окупља око своје цркве посвећене Св. Великомученику Георгију. Светој Литургији у овом храму је присуствовало десетак верника, укључујући и кума цркве, Шпиру Галића, који је са породицом допутовао из Америке. 1. Август је и дан када се народ из околине Грахова традиционално окупља на Шаторском језеру, дружећи се до касно у ноћ у веселој атмосфери. У поподневним сатима, парастос за све невино пострадале на овој планини у претходним ратовима и збеговима служили су о. Жељко Ђурица, парох Лијевањски, и о. Александар Рељић, парох Граховски.

 

Најсвечаније је ипак било на сам Илиндан у Црном Лугу. Овај дан је и слава цркве у овом селу, која је посвећена Светом пророку Илији, па се тада одржава и највећи црквено-народни сабор у овим данима. Окупљање је започело Светом Литургијом на којој се окупило око 70 верника а коју су служили о. Александар Рељић, праох Граховски, и о. Жељко Ђурица, парох Лијевањски. Обраћајући се окупљеном народу, о. Александар је говорио о животу Светог пророка Илије, али и подсетио окупљене о важности избегавања међусобних свађа и раздора. У поподневним часовима је служена и вечерња служба, а мноштво народа из целог Ливањског поља се окупило у околини цркве у касним вечерњим сатима. Удружење Огњена Марија Ливањска је овом приликом поставило свој штанд, на коме су посетиоци имали прилике да се упознају са радом Удружења.

 

Велики број људи се окупио и 4. августа око цркве у Врбици, када се традиционално окупљају пре свега садашњи и бивши мештани Богдаша, Врбице, Радановаца, Бојмуната и Челебића, али и народ из осталих делова Ливањског поља. У Врбичкој цркви посвећеној Силаску Светог Духа на Апостоле се окупио велики број верника. Обраћајући се окупљеном народу, отац Жељко Ђурица је подсетио присутне да, као што људско тело тражи храну, тако и људкса душа тражи духовну храну, те да за добробит нас самих несмемо запоставити ни једно ни друго. Подстакао је верни народ и да се што чешће и у што већем броју окупља у свом завичају и око своје цркве. Као и обично, за присутне је припремљен ручак, чији домаћини су ове године били Радановчани, док ће следеће године ова част припасти Челебићанима. Након ручка, народ се задржао до касно у ноћ у дружењу и весељу.

УДРУЖЕЊЕ ОГЊЕНА МАРИЈА ЛИВАЊСКА

Обавјештење: изнајмљивање плацева на земљишту у власништву СПЦО Црни Луг

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКА

ЦРКВЕНА ОПШТИНА ЦРНИ ЛУГ

Обавјештавамо заинтересоване да додјела, уплате (1,50 КМ – 1m2),  потписивање и овјера уговора за изнајмљивање плацева на земљишту у власништву СПЦО Црни Луг, траје од 01.јула до 25.јула 2013.године.

За више информација обратите се на следеће бр.тел.

+387 66 994 360 свештеник Александар Рељић,

+387 63 385 013 свештеник Жељко Ђурица.

ЦОУО-р ЦО Црни Луг

Bogosluženja i okupljanja u Livnu i Livanjskom polju oko Ognjene Marije i Ilindana

Udruženje Ognjena Marija Livanjska i parohija Lijevanjska obaveštavaju i pozivaju sve zainteresovane na sledeća bogosluženja i okupljanja u Livnu i selima Livanjskog polja u danima oko Ognjene Marije i Ilindana:

–    u LIVNU u utorak 30. jula (Ognjena Marija) u 10.00 časova na parastosu u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice i kapeli spomen-kosturnici Svete Velikomučenice Marine – Ognjene Marije;
–    u GUBINU u sredu 31. jula sa početkom u 10.00 časova;
–    u PEULJAMA u četvrtak 1. avgusta sa početkom u 10.00 časova;
–    na ŠATORU u četvrtak 1. avgusta sa početkom u 17.00 časova;
–    u CRNOM LUGU u petak 2. avgusta (Ilindan) sa početkom u 10.00 časova;
–    u ČELEBIĆU u subotu 3. avgusta na spomen-groblju na Barjaku;
–    u VRBICI u nedelju 4. avgusta (Blaga Marija) sa početkom u 10.00 časova.

Obavještavamo da će obnovljena izdanja u tvrdom povezu, romana: ŽDRALOVAČKE PRIČE, USPENIJE GAVRILOVO, KREZUBI LAVOVI I PROMETEJI SARAJEVSKOG VIDOVDANA od našeg poznatog književnika Jovana Babića, čitaoci moći da kupe 02.avgusta 2013. godine kod crkve Svetog Proroka Ilije u Crnom Lugu.

UDRUŽENJE OGNJENA MARIJA LIVANJSKA

——————————————————————————

Богослужења и окупљања у Ливну и Ливањском пољу око Огњене Марије и Илиндана

Удружење Огњена Марија Ливањска и парохија Лијевањска обавештавају и позивају све заинтересоване на следећа богослужења и окупљања у Ливну и селима Ливањског поља у данима око Огњене Марије и Илиндана:

–    у ЛИВНУ у уторак 30. јула (Огњена Марија) у 10.00 часова на парастосу у цркви Успења Пресвете Богородице и капели спомен-костурници Свете Великомученице Марине – Огњене Марије;
–    у ГУБИНУ у среду 31. јула са почетком у 10.00 часова;
–    у ПЕУЉАМА у четвртак 1. августа са почетком у 10.00 часова;
–    на ШАТОРУ у четвртак 1. августа са почетком у 17.00 часова;
–    у ЦРНОМ ЛУГУ у петак 2. августа (Илиндан) са почетком у 10.00 часова;
–    у ЧЕЛЕБИЋУ у суботу 3. августа на спомен-гробљу на Барјаку;
–    у ВРБИЦИ у недељу 4. августа (Блага Марија) са почетком у 10.00 часова.

Обавјештавамо да ће обновљена издања у тврдом повезу, романа: ЖДРАЛОВАЧКЕ ПРИЧЕ, УСПЕНИЈЕ ГАВРИЛОВО, КРЕЗУБИ ЛАВОВИ И ПРОМЕТЕЈИ САРАЈЕВСКОГ ВИДОВДАНА од нашег познатог књижевника Јована Бабића, читаоци моћи да купе 02.августа 2013. године код цркве Светог Пророка Илије у Црном Лугу.

УДРУЖЕЊЕ ОГЊЕНА МАРИЈА ЛИВАЊСКА

Parastosi za žrtve Ustaškog zločina u Livanjskom polju tokom Drugog svetskog rata

Udruženje Ognjena Marija Livanjska obaveštava sve članove i prijatelje, Srbe iz Livna i Livanjskog polja, potomke žrtava ustaškog zločina nad srpskim narodom u Livanjskom polju tokom Drugog svetskog rata, da će i ove, kao i svake godine u danima oko Ognjene Marije (30. jula) zajedničko sećanje na nevino stradale biti na parastosima u Beogradu, Banja Luci i Livnu, i to:

–       u Beogradu u nedelju 28. jula u 11.30 časova na parastosu u crvki Svetog Marka na Tašmajdanu;

–       u Banja Luci u ponedeljak 29. jula na parastosu u crkvi Svetog Jovana Preteče na Laušu;

–       u Livnu u utorak 30. jula u 10.00 časova na parastosu u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice i kapeli spomen-kosturnici Svete Velikomučenice Marine – Ognjene Marije.

 

Pozivamo sve koji mogu da nam se pridruže u zajedničkom sećanju na nevino stradale žrtve!

 

UDRUŽENJE OGNJENA MARIJA LIVANJSKA

———————————————————————————-

Парастоси за жртве Усташког злочина у Ливањском пољу током Другог светског рата

Удружење Огњена Марија Ливањска обавештава све чланове и пријатеље, Србе из Ливна и Ливањског поља, потомке жртава усташког злочина над српским народом у Ливањском пољу током Другог светског рата, да ће и ове, као и сваке године у данима око Огњене Марије (30. јула) заједничко сећање на невино страдале бити на парастосима у Београду, Бања Луци и Ливну, и то:

–       у Београду у недељу 28. јула у 11.30 часова на парастосу у црвки Светог Марка на Ташмајдану;

–       у Бања Луци у понедељак 29. јула на парастосу у цркви Светог Јована Претече на Лаушу;

–       у Ливну у уторак 30. јула у 10.00 часова на парастосу у цркви Успења Пресвете Богородице и капели спомен-костурници Свете Великомученице Марине – Огњене Марије.

Позивамо све који могу да нам се придруже у заједничком сећању на невино страдале жртве!

УДРУЖЕЊЕ ОГЊЕНА МАРИЈА ЛИВАЊСКА