Архиве аутора: OML

Парастоси за жртве усташког злочина у Ливањском пољу током Другог светског рата

Удружење Огњена Марија Ливањска и Парохија Лијевањска

ОБАВЕШТАВАЈУ И ПОЗИВАЈУ

све Србе из Ливна и Ливањског поља, њихове потомке и поштоваоце

pomenда ће се парастоси и молитвено сећање на све Православне Србе из овог краја мученички пострадале од Усташа током Другог светског рата, одржати у следеће дане:

       – у Београду у недељу 27. јула у цркви Св. Марка  у 11.30 часова;

       – у Бања Луци у уторак 29. јула у цркви Св. Јована Богослова на Лаушу у 17.00 часова;

       – У Ливну у среду 30. јула у капели спомен-костурници Св. Великомученице Марине-Огњене Марије, Света Литургија и парастос у 10.00 часова;

       – у Челебићу у недељу 3. августа на спомен-гробљу на Барјаку (тачно време ће бити потврђено).

Позивамо све који могу да нам се придруже у заједничком молитвеном сећању!

Богослужења и окупљања у Ливну и Ливањском пољу око Огњене Марије и Илиндана

Удружење Огњена Марија Ливањска и парохија Лијевањска обавештавају и позивају све заинтересоване на следећа богослужења и окупљања у Ливну и селима Ливањског поља у данима око Огњене Марије и Илиндана:

– у ЛИВНУ у среду 30. јула (Огњена Марија) у 10.00 часова Света Литургија и парастос Србима мученички пострадалим од усташа током Другог светског рата у капели спомен-костурници Св. Великомученице Марине – Огњене Марије;

– у ГУБИНУ у четвртак 31. јула са почетком у 10.00 часова;

– у ПЕУЉАМА у петак 1. августа са почетком у 10.00 часова;

– на ШАТОРУ у петак 1. августа са почетком у 17.00 часова;

– у ЦРНОМ ЛУГУ у суботу 2. августа са почетком у 10.00 часова;

– у ЧЕЛЕБИЋУ у недељу 3. августа са почетком у часова;

– у ВРБИЦИ у понедељак 4. августа (Блага Марија) са почетком у 9.30 часова – света архијерејска Литургија и освећење обновљене цркве Силаска Светог Духа на Апостоле, које ће извршити Његово Преосвештенство Епископ Бихаћко-Петровачки Атанасије!

 

Трећи састанак одбора села Челебић

У недељу 06.07.2014 по трећи пут ове године су се састали Челебићани,
чврсто решени да заврше започети посао око обнове Спомен-гробља на Барјаку. Присутне је о реализацији досадашњих радова упознао председник одбора села Челебић, који делује у оквиру удружења ОМЛ, Владо Козомора. Расправљало се о три тачке дневног реда:

-коначни изглед спомен-плоче и њена израда, као и израда капије и ограде на спомен гробљу;
-начин одржавања спомен гробља и активног гробља на Барјаку;
-организација скупа у Врбици 04.08.2014.

На састанку је договорено следеће:

–       трошкове израде спомен-плоче, њен транспорт и постављање ће бити донација Славка (Гаје) Вујановића као и израда ограде и капије на спомен-гробљу, чија се вредност процењује на 1.000.00 евра. На састанку је договорено да се направи и постави плоча са именима десеторице Челебићана настрадалих у последњем рату, што би било финансирано заједничким средствима. Активностима обнове поред досадашње уплате од 30.000,00 динара прикључио се и Стеван (Марка) Црногорац, који је донирао и специјални масу за заштиту бетона од атмосферских падавина као и фарбу за металну конструкцију, чија се вредност процењује на 100 евра.

–       Договорено је да се обавесте чланови свих породица који имају гробна места на гробљу на Баријаку да у складау са својом савешћу и могућностима уплате новчана средства која би била на заједничком рачуну, а која би се користила за кошење и чишћење гробља. Договорено је да се изабере најповољнија понуда и да се
гробље коси и чисти два пута годишње.

–       Ове године село Челебић је домаћин организације прославе празника Свете Марије Магдалене (Благе Марије) 4. августа код Врбичке цркве, дана када се окупљају становници околних села са својим породицама, па је у циљу што боље организације договорено да сви Челебићани у што већем броју дођу у време Илинданских дана, присуствују парастосу на спомен-гробљу на Барјаку 03. августа и помогну спремање прославе у Врбици 04. августа.

–       Договорено је да за другу фазу обнове спомен гробља и организацију скупа у Врбици сви они који су пореклом везани за Челебић
и сви људи добре воље, уплате 3.000,00 динара или онолико колико су у могућности на рачун удружења ОМЛ – број жиро рачуна 160-380800-45 са позивом на број за село Челебић 30062013.

Одбор села Челебић

Прослава Видовдана у Босанском Грахову

Преносимо извештај Епархије Бихаћко-Петровачке и Парохије Граховске са прославе Видовдана и освећења обновљене родне куће Гаврила Принципа у Обљају. Овом изванредном догађају су присуствовали и представници Удружења Огњена Марија Ливањска, који овом приликом одају посебно признање организаторима и захвалност на гостопримству.

http://parohijagrahovska.com/index.php?option=com_content&task=view&id=236&Itemid=1

Њихова Преосвештенства Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије и Епископ горњокарловачки Господин Герасим на Видовдан служили су Божанску Литургију у храму Светих Апостола Петра и Павла у Босанском Грахову. Епископима су саслуживали свештомонаси и свештеници из Епархије бихаћко-петровачке.

Након Литургије, у порти храма на новоизграђеном платоу гдје се налази спомен обиљежје палим борцима Отаџбинског рата 1991-1995. год. одржан је помен свим пострадалим војницима, војсковођама од Косовског боја до дана данашњег. Литургији и парастосу погинулим борцима, поред представника општинских и кантоналних власти Кантона 10 присуствовао је Предсједник Народне скупштине Републике Српске Господин Игор Радојчић.

На крају парастоса Епископ Атанасије одржао је пригодну бесједу на тему Косовског боја, у којој је назначио свјетло опредељење и сведочење светог кнеза Лазара Косовског за Царство Небеско. Епископ Атанасије је позвао вјернике да управо то сведочење живота светог Лазара Косовског имају за примјер у свакодневним животним искушењима. Послије парастоса Епископи Атанасије и Герасим, са свештенством, представницима власти и вјерним народом упутили су се ка обновљеној родној кући Гаврила Принципа у селу Обљај, недалеко од Босанског Грахова. У родној кући Гаврила Принципа, Епископ Атанасије одржао је помен Гаврилу Принципу и његовим родитељима, оцу Петру и мајци Марији и затим осветио кућу. По освећењу дома Епископ Атанасије је у својој бесједи пожелео да се и у свим селима Грахова, околине и читаве Крајине наставе обнављати домови.

Након освећења, Предсједник Народне Скупштине Републике Српске Господин Игор Радојчић открио је спомен бисту Гаврила Принципа и одржао говор. Затим се великом броју вјерног народа обратио и Господин Драго Мићић представник Срба из Милвокија и Горан Мићић, кум освећења дома. Након њих говорио је Господин Борко Илић из Удружења „Гаврило Српски“ из Новог Сада. На крају чина откривања бисте високим гостима и вјерном народу се обратио парох граховски високопречасни протојереј Александар Рељић, који је поздравио Епископе, представнике државних институција и удружења из дијаспоре и Србије и похвалио добротворе који су доприњели обнови родне куће Гаврила Принципа, а нарочито труд и залагање Начелника општине Босанско Грахово Господина Уроша Макића, на целокупној организацији и залагању на изградњи платоа и спомен обиљежја у порти храма Светих Апостола Петра и Павла. Отац Александар посебно је похвалио труд и залагање господина Душка Билбије из Ванкувера који се много залаже око изградње споменика палим борцима.

После овога уследила је трпеза љубави на игралишту иза школе. У 15:30h почео је културно-умјетнички програм испред девастираног Спомен дома „Гаврило Принцип“ у центру Босанског Грахова. Окупљеном народу обратили су се Начелник Општине Урош Макић и Епископ бихаћко-петровачки Атанасије. У богатом културно-умјетничком програму са својим извођењима народу су се представили КУД „Шпанац“ из Београда, Етно група „Траг“ из Лакташа, народни певач Чедо Марковић, крајишке групе из Републике Српске и Србије.

Презвитер Здравко Богојевић

Радови на гробљу Кусача у току!

Радови на гробљу Кусача, започети 16. јуна, успешно напредују, што се може видети из најновијих слика!
Још једном апелујемо на наше комшије, рођаке и пријатеље који су на било који начин проијеклом везани за наше претке, који почивају у овом гробљу, да новчаним уплатама подрже радове који увелико трају.
Ту обавезу и дужност имамо према њима који су били, према нама који смо сада и према онима који долазе.
У име Одбора за обнову гробља ”Кусача”,
Миле Л. Вујичић

За више информација контакт особе су:

Мирко Вујановић – Нови Сад – тел.+381 63 447 844
Миле Вујичић – Панчево – тел +38163 80 29 813,  е-маил: vujicicozpa@gmail.com
Петар Вујановић – учитељ Перо – Радановци
Гајо Росић – Бојмунти – тел +387 65 751 728
Милован Ерцег – тел +381 64 314 39 29

У циљу прикупљања новчаних средстава, уплате се могу вршити на рачун Удружења Огњена Марија Ливањска. Уплате ће се користити искључиво за ову намену, а ради тога је важно да прецизно назначите сврху уплате и позив на број. Имена свих приложника и износ уплаћеног прилога ће бити објављивани на страници Удружења.

За уплате из Србије: Сврха уплате – Гробље „Кусача“ – Радановци; Прималац – Удружење ОМЛ; Рачун примаоца – 160-380800-45; Позив на број – 31082013.

За уплате из БиХ: Сврха уплате – Гробље „Кусача“ – Радановци; Прималац – Удружење ОМЛ; Рачун примаоца – 551-72077032321-17; Позив на број – 31082013.

За уплате из иностранства потребне податке можете наћи овде:

https://omlivanjska.com/about/uplata-clanarine-i-donacija/

Главице (Смрчани)

У Главицама постоји врло старо српско православно гробље. Судећи према натписима видљивим на споменицима, на њему су се, између осталих, сахрањивали православни срби из рода Симић у овом селу.

Више о овом селу можете прочитати овде: https://omlivanjska.com/2012/11/08/smrcani/

Слике гробља су из 2014. године.

Сачувајмо етнографску баштину Ливањског поља!

Обраћамо се свим Србима пореклом из села Ливањског поља који поседују оригиналне делове мушке и женске народне ношње и рукотворина, имају сазнања о оригиналном начину њихове израде или су упућени у музичко стваралаштво Срба Ливањског поља да се обрате Удружењу и/или доставе фотографије, скениране фотографије са описом предмета и другим детаљима или снимке. У вези ове активности можете контактирати Јасну Вујичић: panonke.pancevo@gmail.com или 065 220 3456.

Драги Ливњаци и Граховљани!

Наш завичај поседује богату етнографску баштину. Не дозволимо да буде заборављена или преузета као богатство других.

Удружење Огњена Марија Ливањска предузима прве кораке на заштити ове баштине и обраћа вам се позивом да учествујете у овом важном послу.

Наш парох, отац Жељко и Јасна Вујчић – координатор Удружења на пројекту очувања српске етногрфске баштине Ливањског поља, већ здушно раде на прикупљану оригиналних рукотворина и делова српске мушке и женске народне ношње, те је Удружење у поседу неколико веома вредних примерака.

Током наредног периода Јасна Вујчић ће са својим тимом сарадника наставити прикупљање и поправку оригиналних рукотворина и народне ношње, сачинити записе о начину њихове израде и њиховој употреби, али и приступити снимању оригиналног извођења српске музичке баштине Ливањског поља.

Помоћ полављеним подручјима: Обновимо библиотечки фонд

Свима су познате погубне последице пролетњих поплава. Наша снага је слаба да пострадалим људима подигнемо нови кров или набавимо ново покуство. Али, у нечему ипак можемо помоћи.

Можемо обновити школски библиотечки фонд. Удружење Огњена Марија Ливањска се определило да помогне основној школи Јован Јовановић Змај из Обреновца, чији је комплетни фонд књига уништен.

Позивамо чланове Удружења, као и друга заинтересована лица која поседују и спремна су да дарују књиге овој школској библиотеци у Обреновцу, да се јаве Удружењу и контактирају члана Управног одбора Оливеру Радета на мејл o.radeta@gmail.com или број телефона 064 292 3224.

Радановци (Кусача)

Сеоско гробље у Радановцима је познато као Кусача. Поред мештана Радановаца, на овом гробљу се сахрањује и један број становника Бојмуната. На гробљу се налази знатан број старијих надгробних споменика. Током 2014 године, прилозима и трудом оних чији су претци сахрањени овде, изграђен је зид око гробља, прилазна стаза, капела-мртвачница, а гробље је очишћено од растиња.

 

Почели радови на обнови гробља Кусача у Радановцима

Радови на изради ограде око гробља ”Кусача” у Радановцима почели су 16.06.2014. године.

Радови подразумевају:

– уклањање постојеће порушене ограде од камена, копање темеља у дужини од 140 метара те наливање армирано-бетонског темеља у поменутој дужини до 20 цм висине изнад нивоа земље;

– зидање бетонским блоковима у висини 4 реда читавом дужином ограде са армирано-бетонским стубовима у распону на 2,5 метара;

– изливање армирано-бетонске окапнице дуж читаве дужине ограде и малтерисање комплетне ограде око гробља;

– радови на санацији постојећег мостића на улазу у гробље у смислу проширења са обе стране по 30 цм, армирања арматурном мрежом на постојећу плочу мостића те наливање бетона на исту;

– радови на степеницама између мостића и нивоа гробља у обиму који буде диктирао терен;

– ојачавање зида до потока с десне стране улаза у гробље.

Радовима је предвиђена и изградња капеле чији би положај био на самом улазу у гробље са десне стране. Средства за изградњу капеле у износу од 2000 КМ добили смо од општине Ливно, посредством оца Жељка Ђурице, и наменски су предодређена за ту сврху.

Одбор за обнову гробља Кусача као извођача радова изабрао је Весу Катића из Богдаша. Укупна процењена вредност планираних радова (материјал и извођење радова) је око 16.000 КМ. У ову цену нису урачунате 2 капије које су планиране (велика од мостића и мала од Бикића њиве).

Одбор планира да уради и прилаз гробљу од асвалтног пута до мостића, уколико обезбеди потребна средства.

Предвиђено је да радови буду завршени до почетка августа 2014. године. Овом приликом подсећамо све оне чији су најближи сахрањени на овом гробљу да још увек нисмо прикупили довољно средстава да завршимо планирано. Договор је да би уплате од 200 КМ или 100 евра, уколико би се одазвао већи број потомака оних чији преци су сахрањени у овом гробљу, биле довољне да планиране радове приведемо крају.

Разумјевајући тешку постојећу материјалну ситуацију у друштву, која погађа и сваког од нас појединачно, још једном апелујемо да смогнемо снаге да се прикључимо прикупљању средстава и да обновимо и уредимо гробље и тиме се бар мало одужимо нашим најмилијима који тамо почивају. Немамо начина да било кога обавежемо и условимо, али сматрамо неопходним овим путем пружити информације сликом и рјечју о ономе што чинимо.

У име одбора за обнову гробља ,,Кусача“,

Миле Л. Вујичић

Слике гробља пре радова

 

 

 

Састанак одбора села Челебић

У суботу, 14.јуна т.г, у просторијама МЗ Нови Сурчин,одржана је седница одбора села Челебић којој су присуствовали углавном они чланови који су активно укључени у рад одбора и редовно присуствују радним састанцима (7 чланова).

Кључна тема суботњег састанка била је реализација друге фазе обнове спомен гробља на Барјаку, која подразумева:

– израду спомен плоче на бетонском постољу,

– постављање металног крста,

– постављање ограде и улазне капије.

Након дискусија, које су се одвијале највише у правцу начина израде спискова страдалих, односно њихове обнове на начин који одговара старом списку (име домаћина и број чланова његове породице) или поставке новог списка са именима свих жртава, те констатације оскудних финансијских средстава, постигнут је следећи начелни договор:

–       да се постави метални крст (фарбан или никлован) на врху постоља плоче,

–       да плоча (страна окренута ка главном путу) буде обновљена тако да има изглед као и ранија, оригинална плоча, тј да садржи првобитан текст (делимично измењен), као и списак имена настрадалих домаћина са бројем чланова његове породице), како следи:

КРВАВИХ И ТЕШКИХ ДАНА 1941. ГОДИНЕ УСТАШКИ ЗЛОЧИНЦИ НА ЗВЈЕРСКИ НАЧИН ПОУБИЈАШЕ У ОВОМ КРАЈУ 405 НЕВИНИХ ЉУДИ, ЖЕНА И ДЈЕЦЕ, СРПСКИХ СТАНОВНИКА ЧЕЛЕБИЋА И ОКОЛНИХ СЕЛА.

                       – СПИСАК ИДЕНТИЧАН КАО НА СТАРОЈ ПЛОЧИ-

НЕК КАЗНА И ПРЕЗИР ЗЛОЧИНЦИМА, А СЛАВА ЖРТВАМА БУДЕ ОДГОВОР НАС У СЛОБОДИ.

ВЕРНИ ПОТОМЦИ СВОЈИМ ПРЕЦИМА ПОДИГОШЕ ОВАЈ СПОМЕН 1956. ГОДИНЕ И ОБНОВИШЕ 2014. ГОДИНЕ.

– да списак са свим именима страдалих буде постављен на другу страну плоче, која гледа у само спомен-гробље, у следећој, трећој фази радова.

Утврђено је такође, да је пре почетка радова неопходно прибавити понуде за израду плоче, како би се одабрала најповољнија, након чега ће бити објављена укупна вредност радова друге фазе.

За радове постављања ограде и капије на спомен гробљу, са чеоне стране, до пута, неопходно је уложити 500-550 евра, према понуди коју је дао Никола Ђуран (присутан на састанку). Овај износ обухвата само набавку материјала. Радови Николе Ђурана биће без надокнаде, као његов допринос раду Удружења и свом завичају.

Такође, ради трајности и квалитета изведених радова, неопходна је заштита металних и бетонских делова ограде, што подразумева фарбање свих металних делова заштитном бојом, као и премазивање специјалном заштитном масом (за заштиту од атмосферских падавина) бетонске капе целом дужином. За донатора фарбе и заштитне масе, пријавио се Стеван Црногорац.

Поред разговора о предстојећим радовима на спомен гробљу Барјак, на састанку се дискутовало и генерално о раду одбора Челебић. Том приликом је констатовано да на изради базе података Челебићана није урађено скоро ништа, те да је, ради омасовљавања рада одбора, подизања ефикасности и квалитета радова на терену села и Ливањског поља, али и одржавања ширих контаката неопходно приступити сакупљању података за израду такве базе.

Такође, на скупу је било речи и о организацији скупа 04.08.2014 у Врбици
чији су домаћини ове године Челбићани. У том смислу договорено је да се Челебићанима упути писмо-молба, нарочито онима који живе у иностранству и до сада нису били обавештени о ангажовањима одбора, те нису били у прилици да учествују и на било који начин допринесу квалитету рада одбора и спровођења његових акција.

Одбор села Челебић и овом приликом апелује на све рођене и пореклом Челебићане, челебићке снаје, зетове и пријатеље да помогну обнову спомен гробља на Барјаку и да се укључе у рад одбора и његове активности на начин који је примерен њиховим могућностима и жељема.

Позив потомцима Срба из Ливањског поља страдалих 1941. године

МОЛИМО ПОТОМКЕ ЖРТАВА СА БРОЈНИХ СТРАТИШТА НА КОЈИМА СУ ПОГУБЉЕНИ ЛИВАЊСКИ СРБИ, А КОЈИ ПОСЕДУЈЕ СЛИКЕ СВОЈИХ ПОСТРАДАЛИХ РОЂАКА, ДА ИХ ДОСТАВЕ УДРУЖЕЊУ У СКЕНИРАНОЈ ВЕРЗИЈИ. У СЛУЧАЈУ ДА НИСТЕ У МОГУЋНОСТИ ДА СКЕНИРАТЕ И ПОШАЉЕТЕ СЛИКЕ, МОЛИМО ВАС ДА КОНТАКТИРАТЕ ДОЛЕ НАВЕДЕНЕ ОСОБЕ.

Удружење Огњена Марија Ливањска започело је радове на обнови и завршетку спомен-капеле у Ливну, у којој су 1991. године похрањени ексхумирани посмртни остаци српских жртава са подручија Ливна и Ливањског поља, страдалих крајем јула 1941. године.

Највећи део грубих радова на капели (фасада, унутрашње малтерисање, замена оштећеног мермера на гробници, керамичарски радови) су завршени. Предстоје радови на осликавању зидова и апсида капеле. Према идејном решењу, на зидовима и апсидама налазиће се: спискови свих Срба страдалих од усташа из Ливна и Ливањског поља; текстови о стратиштима, са описом стратишта и страдања; изводи из сведочења преживелих страдалника; слике стратишта, као и слике страдалих.

Удружење располаже једним бројем фотографија страдалника, углавном оних које је прикупио и у својој књизи Огњена Марија Ливањска објавио Будо Симоновић.

Контакт особе

Милош Дамњановићmilosd83@gmail.com или 063 287 876 (ако зовете ван Србије, убацити позивни број за Србију)

Бранко Лаганинbrankolaganin@gmail.com или 065 926 019 (ако зовете ван БиХ, убаците позивни број за БиХ)

Одржана друга донаторска вечера!

Данас, недеља 15.јуни, Срби рођени и пореклом из Ливањског поља, а данас становници Аранђеловца и београдских општина, напунили су салу сурчинског ресторана BOS ради дружења и сећања на завичај. Од конзумација за Донаторску вечеру, која је била повод овог окупљања, издвојен је део средстава као почетни улог за новоустановљени Фонд за опстанак у оквиру Удружења Огњена Марија Ливањска, из кога ће Удружење помагати младе брачне парове и децу рођену у четри ливанопољске парохије. Ненадане и трагичне поплаве које су унесрећиле многе породице и према којима не можемо остати равнодушни, определиле су нас да део средстава усмеримо на владе Републике Српске и Републике Србије, за санирање последица поплава и клизишта.

Након благослова оца Радмила Гардовића из земунског храма Свете Тројице, који подржава и помаже рад Удружења Огњена Марија Ливањска и поздравних речи представника нашег Удружења, окупљене је на звуке завичаја подсетио гуслар Милорад Шаровић.

Удружење Панонке из Панчева, за ово дружиње, припремило је изложбу својих ручних радова инспирисаних ношњом и предметима из ливањског краја. Председница удружења Панонке и координатор Удружења ОМЛ за сакупљање и очување српске етнолошке и етнографске баштине ливањског краја, Јасна Вујчић, емотивним речима подсетила је присутне на начин израде предмета народне ношње ливањских села, начин очувања оригиналних предмета, као и очувања вештина њихове израде. Међу експонатима највећу пажњу присутних привукли су оригинални женски одевни предмети (кошуље, садек, прегаче), неки стари и преко 100 година, које је сакупио парох лијевањски, отац Жељко, а вредне руке Панонки поправиле и припремиле за ову прилику.

Обележије овог скупа била је радост због поновног сусрета, оживљавања успомена и доброчинства.

До следећег сусрета поздравља вас Удружење Огњена Марија Ливањска!

Преносимо: Парастос Јадовничким новомученицима у Бањалуци

У уторак 24. јуна 2014. у 11 часова, у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци биће служен парастос Јадовничким Новомученицима.

Поводом обиљежавања 73 године од злочина Независне Државе Хрватске, на подручју Лике, Велебита и острва Пага љета 1941 године, у бањалучком Храму Христа Спаситеља биће служен парастос Јадовничким Новомученицима.
У само 132 дана постојања логорског комплекса Госпић-Јадовно-Паг, на том подручју је побијено више од 38.000 Срба са цијелог подручја које је обухватала злочиначка НДХ.
Парастос Јадовничким Новомученицима, биће служен у Бањалуци пету годину за редом.
У Храму Христа Спаситеља гдје ће бити служен парастос, јуна 2012. године је освештан Часни крст који су потомци и поштоваоци Јадовничких жртава два дана касније узнијели Мученичком стазом Јадовничком и поболи на самом мјесту логора Јадовно на Велебиту.
Позивамо све потомке и поштоваоце жртава, све вјерне да принесу молитве и воштанице за покој душа Јадовничких Новомученика.

УДРУЖЕЊЕ ПОТОМАКА И ПОШТОВАЛАЦА ЖРТАВА КОМПЛЕКСА ЛОГОРА СМРТИ НДХ, ГОСПИЋ-ЈАДОВНО-ПАГ 1941

Преносимо: Дани сјећања на Јадовно 1941 – 2014.

http://www.jadovno.com/jadovno-slana-metajna/articles/dani-sjecanja-na-jadovno-1941-2014.html#.U5gw-y9RfVE

Благословом Његовог Преосвештенства, епископа горњокарловачког г. Герасима, од 20. до 22. јуна, биће обиљежени Дани сјећања на Јадовно 1941.

Молитвено Сабрање поводом Дана сјећања на Јадовно 1941, почиње у петак, 20. јуна у поподневним часовима, окупљањем код Храма Ваведења Пресвете Богородице у Плашком. Исто вече биће одржана промоција књиге „Јадовничка голгота свештенослужитеља Српске Православне Цркве 1941. године“, аутора јереја Драгана Шућура.

Узношење Часног Крста Мученичком стазом Јадовничком - 24.06.2012.

Узношење Часног Крста Мученичком стазом Јадовничком – 24.06.2012.

У суботу 21. јуна 2014, над Шарановом јамом на Велебиту, са почетком у 10 часова, Његово Преосвештенство епископ горњокарловачки г. Герасим, служиће свету архијерејску Литургију уз саслужење свештенослужитеља Српске Православне Цркве.

Након тога, кренућемо Мученичком стазом Јадовничком до мјеста логора Јадовно, гдје ће уз Часни крст бити служен парастос. На том мјесту и данас леже тијела око 1500 мученика, побијених крајем августа 1941. године.

На повратку у Плашки, обићемо и Меморијални центар Никола Тесла у Смиљану.

Исто вече, у Плашком ће бити одржано предавање „Моје Јадовно“.

У недељу 22. јуна 2014, у Храму Ваведења Пресвете Богородице у Плашком, са почетком у 9 часова, биће служена света архијерејска Литургија. Након Литургије и послужења, кренућемо својим кућама.

Због ограниченог броја мјеста за смјештај-ноћење у Плашком, за учеснике сабрања   20.- 22. јуна, биће организован превоз са по једним аутобусом из Београда и Бањалуке.

Организатори ће обезбиједити бесплатан превоз и исхрану а трошкове два ноћења у износу од 20 Евра, плаћају сами учесници.

Сви они који у петак 20. јуна намјеравају доћи властитим превозом, требају сами обезбиједити смјештај.

Учеснике који намјеравају доћи и судјеловати на Сабрању само у суботу, позивамо да дођу на Велебит код Шаранове јаме прије 10 часова, када се почиње служити света Литургија.

Организатори сабрања су Горњокарловачка епархија и удружења грађана Јадовно 1941. из Бање Луке и Београда.

Заинтересовани за пут са подручја Бање Луке, Приједора и Новог Града, треба да се јаве на број телефона удружења Јадовно 1941 у Српској : +387 51 333 588 или 051 333 500 или путем електронске поште: udruzenje@jadovno.com и изврше уплату приликом резервације мјеста.

Заинтересовани за пут са подручја Р. Србије, треба да се јаве Милораду Милошевићу, предсједнику удружеја Јадовно 1941 у Србији, на телефон: +381 65 3181 375  или путем електронске поште: milorad.milosevic@jadovno.com и изврше уплату приликом резервације мјеста.

Заинтересовани за пут са осталих подручја Српске, БИХ, као и са подручја Хрватске, Аустрије, Словеније, Италије и шире, могу да се јаве на број телефона удружења Јадовно 1941. у Српској : +387 51 333 588 или +387 51 333 500  или путем електронске поште: udruzenje@jadovno.com ради координације плана путовања.

Због ограниченог буџета и трошкова финансирања Сабрања, молимо све оне који могу помоћи, да то и учине уплатом на рачуне удружења у Бањалуци  или Београду или путем ПаyПал налога.

 

Бања Лука: ЖР: 5672412700008152 код SBERBANK AD, Бања Лука, БИХ

Београд: ЖР динарски: 285-2075090000001-63,  ЖР девизни: 285-2071209894602-40  Sberbank Srbija a.d. Београд

Помоћ за страдале у поплавама

У овим тешким и претешким данима за наш народ у Србији, Републици Српској и широм Босне и Херцеговине, који и даље трају, позивамо све чланове Удружења, пријатеље и посетиоце нашег сајта да помогну и дају свој допринос на сваки могући начин.

СРБИЈА

Рачуни за помоћ угроженима

Влада Републике Србије отворила је динарски и девизни рачун за уплату помоћи пострадалима у поплавама:

ДИНАРСКИ РАЧУН: 840-3546721-89, СВРХА УПЛАТЕ: отклањање последица ванредних околности – поплаве
НАМЕНСКИ ДЕВИЗНИ РАЧУН: 01-504619-100193230-000000-0000

Посебан апел упућујемо свима из дијаспоре и расејања да помогну матици!

Детаљне инструкције за уплату средстава из иностранства можете наћи овде:

http://www.srbija.gov.rs/pages/popupimage_popup.php?id=209921

Средства такође можете уплатити преко PayPal-а:

Влада Републике Србије саопштила је данас да је од 18. маја могућа уплата хуманитарне помоћи жртвама поплава у Србији путем PayPal сервиса из 193 земље и региона. Хуманитарну помоћ, преко PayPal сервиса, могуће је уплатити на адреси floodrelief@gov.rs.

Уплату ћете најбрже и најлакше извршити ако кликнете на следећи линк: http://www.mfin.gov.rs/newsitem.php?h=1&id=9785

Остала потребна помоћ

Министарство унутрашњих послова формирало је и кол-центар преко којег ће сви који желе да пруже помоћ у актуелној ванредној ситуацији моћи да добију информације о томе како да реализују своју донацију. Кол-центар ће бити доступан 24 часа, а преко њега ће бити вршена и координација са другим државним органима. Телефони кол-центра су: : + 381 11 312 0741 + 381 11 312 0741+ 381 11 312 0739 + 381 11 312 0739+ 381 11 312 9939 + 381 11 312 9939+ 381 11 312 0742 + 381 11 312 0742+ 381 11 312 0646 + 381 11 312 0646. Ili na mejl:pomoc.vanrednasituacija@mup.gov.rs

На следећем линк-у можете пратити где је и шта потребно од људске помоћи и намирница у прихватним центрима у Београду и околини: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=05&dd=18&nav_category=12&nav_id=849422

РЕПУБЛИКА СРПСКА

Рачуни за помоћ угроженима

Влада Републике Српске позива грађане и правна лица да финансијску помоћ за поплавом угрожена подручја
и становништво могу уплатити на рачун посебних намјена:
Министарства финансија
НЛБ Развојна банка а.д. Бања Лука
сврха дознаке: Рачун посебних намјена за помоћ поплављеним подручјима
Број рачуна: 562-099-80946823-10.
Девизне уплате могуће је извршити на девизни рачун Буџета Републике Српске отворен код Unicredit Bank AD
Banja Luka, према сљедећим инструкцијама:
Министарство финансија: Јединствени девизни рачун трезора
Адреса: Трг Републике Српске 1 BA-78000 Бања Лука
SWIFT: BLBABA22
Број рачуна: BA39 5517 9048 0118 3851
Сврха дознаке: Помоћ поплављеним подручјима
СПИСАК КОРЕСПОНДЕНТСКИХ БАНАКА:
AUSTRIJA: AUD, CAD, CHF, DKK, NOKSEK, GBP, USD, EUR-Unicredit Bank Austria AG, Vienna,
SWIFT/BIC:BKAUATWW;
USA: USD–JP Morgan Chase Bank, N.A. New York, SWIFT/BIC: CHASUS33;
NJEMAČKA: EUR–Commercybank AG, Frankfurt Am Main, SWIFT/BIC: COBADEFF;
BELGIJA: EUR–ING Belgium NV/SA (Formerly bank BR), SWIFT/BIC: BBRUBEBB;
NJEMAČKA: EUR, AUD, CAD, CHF, GBP–Unicredit Bank AG (Hypovereinsbank), SWIFT/BIC: HYVEDEMM;
ITALIJA: EUR–Unicredit S.P.A. Milano, SWIFT/BIC: UNCRITMM;
NJEMAČKA: EUR–Deutsche Bank AG, Frankfurt AM Main, SWIFT/BIC: DEUTDEFF;
HRVATSKA: EUR, HRK–Zagrebačka banka DD Zagreb, SWIFT/BIC: ZABAHR2X;
SLOVENIJA: EUR, Banka Celje DD, Celje, SWIFT/BIC: SBECESI2X;
SRBIJA: EUR, RSD, Unicredit Bank Srbija AD, Beograd, SWIFT/BIC: BACXRSBG;
AUSTRIJA: EUR, BAWAG P.S.K. (Formerly BankFuer Arb.), SWIFT/BIC: BAWAATWW;
Најновије Сервисне информације из РС можете добити и преко званичне Facebook странице:

 

Позив на Донаторско вече

ШТА: ДОНАТОРСКА ВЕЧЕРА

НАМЕНА: ”ФОНД ЗА ОПСТАНАК” Удружења ОМЛ

КАД: 15. ЈУНА 2014. год. ОД 17 ЧАСОПВА

ГДЕ: РЕСТОРАН “BOSS”, ВОЈВОЂАНСКА 392, СУРЧИН

У недељу 15. јуна у 17 часова одржаће се друго Донаторско вече Удружења Огњена Марија Ливањска, у сали „BOSS“ у Сурчину, улица Војвођанска бр 392.

Средства прикупљена на Донаторској вечери Удружење ће усмерити у “Фонд за опстанак” – фонд за помоћ сваком венчаном пару у српској православној цркви на подручију Ливањског поља (парохије Лијевно, Врбица, Губин и Црни Луг), као и поклон сваком новорођенчету крштеном у црквама тих парохија. Услов за поклон-помоћ Удружења је да венчани парови, као и родитељи новорођенчади живе на подручију Ливањског поља. Врста поклон-помоћи зависиће од сваког појединачног случаја, али увек са циљем да се овим људима помогне да живе и опстану на својим огњиштима.

 

Зашто поклон-помоћ младим брачним паровима и родитељима новорођенчади?

Српска насеља у Ливањском пољу скоро су пуста. Мало Срба је остало да живи међу порушеним српским кућама и пустим имањима, а нарочито је мало младих који своју будућност виде на том подручију са наметом да тамо оснивају породице. Право је славље за родитеље и рођаке, за нашег пароха, за свако место када се протеком неколико година догоди венчања неког пара или крштења детета.

Тим младим породицама треба помоћи да сачувају у срцу пламен љубави према родном пољу и стварању новог живота. Ми нисмо у могућности да им омогућимо запослење и редовна примања, али можемо заједничким даром подржати њихове прве кораке у нове продичне обавезе или можда почетак неког породичног посла. И, што је најважније, да им тако захвалимо што упорно чувају трагове српства у нашем завичају. Ако и они оду, наше цркве и споменици које обнављамо, остаће само камени помен на народ кога тамо више нема.

Ова акција треба да добије стални карактер, као што су акције даривања српске деце и самохраних старачких домаћинства за божићне и васкршње празнике.

Програм Донаторске вечери и услови

Уколико желите да учествујете на Донаторској вечери која почиње у 17 часова и траје до 21 сат, неопходно је да пријавите своје учешће Удружењу, као и да на рачун Удружења извршите уплату конзумације у износу 1600,00 динара. Козумација укључује вечеру и пиће. Деца до 10 година не плаћају конзумацију. Пуна четири сата ћемо се дружити, разговарати, погледати најновије слике из Ливањског поља, разменити информације, послушати пригодан програм у извођењу наше даровите деце.

Понесите добро расположење, позитивне мисли, успомене на завичај и обавезно дођите. Чекамо вас 15.јуна.

Пријаве и уплате

Пријаве и уплате за Донаторско вече примају се на:

–       Мејл адресе:bonip.bg@gmail.com или o.radeta@gmail.com

–       Телефоном: 0646155073 Никола Петровић или 0642923224 Оливера Радета

Уплате конзумације за Донатроску вечеру у износу 1600 динара можете извршити на рачуне Удружења:

–       за динарске уплате на рачун бр 160-380800-45 са позивом на број 1506

–       за уплате са подручија Републике Српске и Федерације БиХ на рачун број 35000066000са позивом на број 1506

На исте бројеве рачуна може се током године извршити уплата додатних средстава донације према личној жељи и могућности донатора.

Како до ресторана БОСС?

Ресторан БОСС налази се у Сурчину, са леве стране пута од Новог Београда, у непосредној близини скретања за Аеродром, преко пута бензинске пумпе Кнез петрол. Ресторан има паркинг. Они који долазе градским превозом имају на располагању линије ГСП: 72, 601,602,603,604 и 610.

Шта укључује цена Донаторске вечере:

Конзумација за Донаторску вечеру укључује: закуп сале, вечеру и пиће. Мени за Донаторску вечеру чини: предјело, пита, телећа чорба, свињско печење, салата, кафа. У понуди ће бити широк асортиман алкохолних и безалкохолних пића није количински ограничено.

Промоција петог издања књиге Буда Симоновића Огњена Марија Ливањска у Бања Луци

У пуној сали КЦ Бански Двор, у Бања Луци, одржана је промоција петог издања књиге Буда Симоновића Огњена Марија ливањска. Промоцију су организовали Удружење Огњена Марија Ливањска Београд, које је уз Светигору и суиздавач књиге, УГ Јадовно 1941-Бања Лука и СКПД Просвјета одбор Бања Лука.

Скуп су благословили отац Жељко Ђурица, парох лијевањски, и протојереј-ставрофор Ратко Радујковић, архијерејски намесник бањалучки, протонамесник Драган Максимовић, старешина Саборног храма Христа Спаситеља у Бања Луци и јереј Драган Шућур.

О околностима настанка Краљевине СХС, међунационалним и политичким односима у Краљевини Југославији, политичком оквиру пред Други светски рат, масовним и стравичним усташким злочинима над српским народом извршеним у монструозној творевини Независној Држави Хрватској, сведочанствима чудом преживелих ливањских Срба забележеним у књизи Огњена Марија ливањска, потресним исповестима говорили су: др Срђа Трифковић, др Душко Певуља и Предраг Лозо председник удружења студената историје у Бања Луци „Милан Васић“.

Преносећи поздраве владике Атанасија окупљенима, парох лијевањски отац Жељко Ђурица аутору је уручио признање Српске Православне Цркве којим се аутор књиге Будо Симоновић, за рад на књизи и допринос ширењу истине и очувању успомене на сени невиних српских жртава ливањског подручија, проглашава добротовором српског народа.

Промоција је почела композицијом Марш на Дрину у извођењу Срђана Пажина, на труби. Такође, Оливера Радета и Ивана Цветковић одрецитовале су поезију Јована Дучића, „Једној покојници“ и „Моја песма“ уз виолинску пратњу Сњежане Пажин.

Након разговора аутора са публиком и потписивања посвете на књизи, промоција је завршена у 20.часова.

Управни одбор Удружења Огњена Марија ливањска користи ову прилику да се захвали Његовом Преосвештенству епископу бихаћко-петровачком, Господину Атанасију на додели признања Буду Симоновићу.

Такође, још једном се захваљујемо промотерима, господи Трифковићу, Певуљу и Лозу, као и суорганизаторима, а нарочито господину Душану Басташићу, господину Миланку Јевђевићу на пријатељској помоћи и подршци, КЦ Бански Двор, као и нашем драгом земљаку др Бранку Докићу.

 

 

Одржана Скупштина подружнице у Бања Луци

У суботу 26.априла т.г. Удружење Огњена Марија Ливањска одржало је Прву редовну седницу Скупштине подружнице Бања Лука. На седници је чланство детаљније упознато се актима усвојеним на годишњој Скупштини Удружења, Извештајем о раду Удружења у прошлој години, као и Планом активности за ову годину. Такође, размотрена су питања организације рада Подружнице у смислу подизања ефикасности будућег рада, као и начина додатног ангажовања Мире Рамић, Радојке Видовић и Милована Лаганина у одбору подружнице.

Рад Скупштине, која је одржана у парохијском дому СПЦ Јована Богослова на Лаушу, благословио је парох Лијевањски, отац Жељко Ђурица. Отац Жељко је такође упознао присутне о актуелним догађајима у Ливну, од значаја за живот тамошњих Срба, као и рад Удружења ОМЛ.

Чланови Подружнице изнели су предлоге за унапређење рада, као што је веће ангажовање на помоћи младим породицама и повратницима.

Седница је завршена у 16.30, након чега се већина присутних упутила ка КЦ Бански Двор, ради присуства промоцији петог издања књиге Буда Симоновића Огњена Марија ливањска.

Откривена биста Гаврила Принципа у Товаришеву

У Товаришеву код Бачке Паланке је 21. априла 2014. године у организацији Месне заједнице Товаришево и подружнице Удружења Огњена Марија Ливањска из Товаришева и Обровца откривена биста Гаврила Принципа и спомен-плоча са именима 50 Солунских добровољаца из овог села. На овај начин су мештани Товаришева дали свој допринос обележавању стогодишњице Сарајевског атентата и почетка Првог светског рата.

 

Међутим, овај чин је био много више од простог обележавања једне годишњице. Сећајући се Гаврила Принципа и његовог слободарског чина 1914. године, мештани Товаришева су дали свој допринос ширењу слободарског духа данас. Истовремено, у тренутку када један део историчара у свету покушава да окарактерише Сарајевски атентат као терористички чин, из Товаришева и Србије је још једном јасно послатапорука како српски народ, у овом случају и Принципови земљаци, доживљава тај догађај!

 

Академик Матија Бећковић и редитељ Емир Кустурица дали су свој допринос овом догађају. Откривајући спомен-плочу добровољцима из Товаришева, Матија Бећковић је подсетио на староседеоце из тог Бачког места, који су у Сарајеву на школовању били симпатизери и чланови организације ”Млада Босна”. Обраћајући се присутнима, Бећковић је истакао да Принципов пуцањ пре једног века није променио само његов живот, већ и живот сваког Србина у Аустроугарској и подсетио на огромне жртве које је у Великом рату претрпео српски народ. Емир Кустурица је рекао да није било Гаврила Принципа, не би било ни модерне српске државе и подсетио на прекинуте везе Принципа и свог родног Сарајева. Прослављени режисер је напоменуо да је рођен у непосредној близини моста Гаврила Принципа, који се сада другачије зове.

 

Испред Удружења Огњена Марија Ливањска окупљенима се обратила Оливера Радета, члан Управног одбора Удружења. У свом говору, истакла је важност неговања својих корена и нагласила да они који заборављају себе бивају забораљени и од других. Поздравила је становнике МЗ Товаришево који су својим делом показали да неће заборавити Гаврила Принципа и све хероје Младе Босне који ће живети и кроз генерације које долазе. Овом приликом је уручена и копија књиге Буда Симоновића Огњена Марија ливањска г. Бећковићу и г. Кустурици, као и представнику Руске амбасаде.

 

Цео скуп је пратио богат културно-уметнички програм, уз извођење песама ”Свилен конац”, ”Тамо далеко”, ”Пуче пушка”, као и чувене песме великог босанског певача Сафета Исовића ”Гаврило Принцип”.

 

Подсетимо се и то да одређени број мештана Товаришева потиче из колоне колонизованих Граховљана давне 1946. године.