Архиве категорија: Вести из Парохије лијевањске

Епископ Атанасије освештао храм у Губину

СЛИКЕ МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ ОВДЕ: http://www.eparhijabihackopetrovacka.org/episkop-atanasije-osvestao-hrama-u-gubinu/

Милошћу Божијом, на празник Нерукотвореног Образа Господа Исуса Христа (Убрус), годинама се вјерни народ губинске парохије традиционално окупља око своје цркве. Ове године (29. августа, 2015.) у присуству великог броја вјерника, освећена је ова светиња, посвећена Успењу Пресвете Богородице.

Ова црква је саграђена давне 1883. године. Оштећена је од бомбардовања њемачке авијације 1943. године, а обновљена 1976. године. Опет је оштећена у току рата 1994. године и сада је доживјела своју другу обнову и освећење. Освећење је извршио Његово Преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Атанасије уз саслужење архимандрита Варнаве настојатеља манастира Трескавац, и часних отаца: Миладина Вукомановића, бившег пароха губинског; Славена Вукомановића, пароха шабачког; Синише Сердара, пароха дрварског; Слободана Кљајића, пароха гламочког; Савка Плавшића, пароха граховског . За пјевницом су их пратили отац Срђан Белензада и отац Зоран Миловац, те студенти теологије из Грахова.

Кумови цркве, а уједно и домаћини за ову прилику били су Господа Недељко Вуковљак, Лазо Пајчин и Обрад Вуковљак из Губина. Црква је протеклих година обнављана, понајприје њиховим трудом и залагањем, али и свесрдној помоћи осталих парохијана губинске парохије, као и многобројних појединаца и пријатеља Цркве. Многи од њих данас живе у расејању али овим чином су показали да не заборављају своју цркву у коју су ишли, гдје су се многи од њих крстили и одакле су понијели своју прву искру вјере; вјере која их данас одржава да истрају у животу, пуном искушења.

Након освећења услиједила је трпеза љубави коју су припремили и организовали кумови за преко 700 присутних гостију. Епископ Атанасије је подијелио захвалнице и грамате, након чега је настављено дружење уз игру и крајишку пјесму до вечери.

Нека би Господ Бог дао, да и даље истрајавају на путу Господњем, живећи и радећи поштено, свједочећи православље и не заборављајући своју цркву, своје огњиште одакле су поникли и одакле црпе своју духовну снагу.

Овим путем се још једном захваљујемо свима који су допринјели обнови цркве Успења Пресвете Богородице у Губину, уз жеље и позив да се и наредних година окупљамо на молитвама у своме храму.

Парох губински

Протојереј-ставрофор Жељко Ђурица

Света Литургија и парастос страдалима у Вуковском код Купреса

У склопу обележавања дана сећања на жртве из другог светског рата, у недељу 9. августа 2015. године на дан Светог великомученика Пантелејмона у селу Вуковско код Купреса, свету Литургију су служили парох лијевањски отац Жељко Ђурица и надлежни парох о. Дарко Кујунџић. Поред своје у последњем рату девастиране цркве, окупио се велики број вјерника, како некадашњих, тако  и малобројних садашњих мештана овог села. Након свете литургије и литије око цркве, служен је парастос невино пострадалим православним Србима овога краја, код споменика  и порушене костурнице, где су смештене мошти ових мученика.

У овој крипти налазе се кости око 200 православних Срба, од којих 180 из Вуковског, четворо из села Поточани у општини Ливно и још 20-ак чији идентитет није познат. Заједничко им је да су побијени од стране усташа и бачени у јаму на Боровој глави 1941. године. Током 1991. године, кости из ове јаме су биле међу првима које су потомци ексхумирали на простору тадашње Југославије, да би их достојно сахранили, уз православно опело, у костурници саграђеној за ту намену. Нажалост, у грађанском рату 1992-1995 године, кости ових мученика су претрпеле и своје друго страдање, када је ова костурница порушена.

Више о селу Вуковско и историји цркве можете прочитати овде: http://vukovsko.blogspot.com/2012/12/blog-post_9047.html

Видео-материјал везан за ексхумацију 1990 на Боровој глави и полагање костију у нову гробницу можете погледати овде: https://www.youtube.com/watch?v=6oS51P9HyPk&list=PLMpH0PvYM8yf2jjyBgUiAVw0kkv2-0DMi

Богослужење и освећење обновљеног споменика у Губину

По већ устаљеној традицији, 31. јула, у оквиру Илинданских окупљања у ливањском пољу, народ Губинске парохије се и ове године окупио на богослужењу у цркви Успења Пресвете Богородице у Губину. И поред кишовитог времена, на Светој Литургији се окупило 30-ак верника.

У оквиру сећања на ливањске мученике, пострадале од усташа током 1941. године, надлежни парох о. Жељко Ђурица и о. Срђан Белензада, парох веселињски, служили су парастос о. Ристи Ћатићу и осморици његових парохијана. Овом приликом су осветили и обновљени споменик овим страдалницима, чија обнова је успешно завршена уз финансијску подршку Удружења Огњена Марија Ливањска и вредних појединаца који несебично раде на обнови светиња и споменика ове парохије.

Ових деветоро страдалника, међу првим жртвама усташког терора 1941. године, бачени су у јаму Сухачу, у близини Ливна, 6. јуна 1941. године. Са њима су у исту јаму бачена још два сународника, али су они успели да се извуку из јаме и сакрију. Кости страдалих су извађене из јаме после рата и сахрањене у порти Губинске цркве, где је страдалима подигнут и споменик 1962. године. Исти споменик је тешко оштећен током последњег рата.

Обнова овог споменика је само део дуготрајних радова на обнови Губинске цркве, парохијског дома и целокупне порте. Ове године је и омалтерисан звоник цркве, а у току је постављање и икона на нови иконостас. Обновљену цркву ће 29. августа ове године, на Убрус, осветити Његово Преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Атанасије.

Овом приликом још једном молимо све који могу да дају свој прилог обнови парохијског дома и оградног зида око порте. Више о овом пројекту можете прочитати овде: https://omlivanjska.com/projekti/gubinporta/

Владика Атанасије служио парастос у Челебићу и осветио капелу у Радановцима

Дана 3. августа ове године на спомен гробљу на Барјаку у селу Челебић, у 10 часова, одржан је парастос страдалим становницима овог и околних села, јула 1941. године. Пред присутним потомцима страдалих, као и бившим и садашњим житељима околних села, парастос је служио Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Атанасије, са парохом лијевањским и врбичким оцем Жељком Ђурицом, ђаконом Николом Перковићем и оцем Срђаном Белензадом.

Након парастоса Његово Преосвештенство владика Атанасије обратио се присутнима беседом:

Драга браћо и сестре, када чинимо помен онима усовшима и онима који одлазе од нас редовним путем и онима који од нас одлазе насилно, ми се сећамо ове истине којом хришћани поздрављају један другога од самог почетка хришћанства. Христос воскресе! Ваистину воскресе! У тој истини сагледамо све што се догађа у људском живиту, свој ток живота, и у тој истини сагледавамо и оне који су мученички насилно изведени из овог живота земаљскога. Јер ово је победна истина. Христос је васкрсао, разрушио смрт, отворио пролаз кроз гроб, кроз смрт, пролаз у живот , омогућио да истина буде победик, да лаж бива поражена, да светлост буде јача од таме, да радост буде јача од туге, односно стоврио све предуслове радости. Христос управо тиме што је васкрсао тим путем повео је и нас који верујемо у њега. Ми знамо да су имена свих који су пострадали за Христа, уХристу, са вером у њега записана у небесима и ми се не бринемо за њих, за њихов вечни живот,  зато што је њихов вечни живот загарантован у Богу нашем. Али ми смо наставили да водимо овај земаљски живот. Они  који су отишли од нас, они нама значе и зато нама није довољно само то што су њихова имена записана на небесима. И ми их памтимо. Њихова имена су у нашем памћењу и морао бих похвалити ваш приступ свему томе јер сам видео сад, ево, књигу у коју сте уписали сва та имена. Значи да су и код нас уписана,  записана, запамћена.  Она што пишемо, што памтимо, то нама значи. Памтимо само оно што нама има значење. Зато је за бригу ако неко не запамти јер кад испадне из памћена значи да је испало из свести, испало је из нашег круга, нашег контекста живота. То значи да за нас не постоји. Али, пошто смо запамтили и пошто се увек овде окупљате, драга браћо и сестре, то значи да све то постоји за вас и за нас и даље. И они који су отишли насилно одавде они су и даље чинилац живота, они су и даље фактор живота, они и даље одређују догађања на овом простору и на ширем простору. Свуда где ми живимо. Дакле, запамћени су на небу и на земљи, од Бога су прослављени. Код нас су запамћени у љубави и захвалности што су постојали и што су били православни, што су били на путу истине и као такви пострадали. Нека им је вечни помен! А вама, драга браћо и сестре, и даље способност памћења, љубави, вере и наде и добро здравље у овоме животу и вечни живот у царству небескоме. То вам желим. То вам жели наша Црква српска православна. Нека је вечан помен усовшима, а нама добро трајање у овоме животу. Амин!

У име присутних, Г. Атанасију захвалио се председник Удружења Огњена Марија Ливањска, Никола Петровић, уједно исказујући своју захвалност свим присутним потомцима жртава чија се тела налазе на спомен-гробљу на Барјаку, где су, у рупе за вађење шљунка, побацана након масакра у сеоској основној школи 30. јула 1941.

Милан Ерцег, један од потомака страдалих Срба, обратио се присутнима кратким историјским приказом злочина на чије сећање је после Другог светског рата подигнут споменик жртвама и скроман комплекс спомен гробља.

Господин Ерцег је рекао следеће: „Од напада на Југославију, 6. априла 1941. године, почело је остварење дуго сањаног сна Анта Павелића о стварању НДХ. Тај сан је реализован 10. априла исте године доношењем Декларације о проглашењу НДХ. Тога дана, у четрнаест часова аустријски пуковник Славко Кватерник прогласио је Независну државу Хрватску. Нова држава одмах је укинула српску православну вјеру и заменила је грчкоисточном. У мају мјесецу, у Госпићу, Миле Будак министар у влади НДХ објављује трећинску формулу српске судбине: ‘једну трећину Срба треба побити, једну трећину прекрстити, а једну трећину протјерати’. По плану и договору, Србе са простора НДХ требало је побити до 6. септембра 1941. У ту сврху је оформљена и комисија чији је задатак био да испита капацитет крашких јама, односно колико која може Срба да прогута, а када се потом затрпају да Срби буду избрисани са географског простора НДХ.

Злокобни наум усташа није заобишао ни ливањски срез. Велику улогу у покољу Срба имали су и римокатолички свештеници. Тако је фра Срећко Перић из самостана Горица позвао вернике да започну покољ Срба ријечима: ‘Браћо Хрвати, идите и кољите све Србе, најприје закољите моју сестру, која је удата за Србина, а онда све Србе одреда. Када овај посао завршите, дођите к мени у Цркву, гдје ћу вас исповиједити, па ће вам гријеси бити опроштени’.

Покољ ливањских Срба требало је да почне на Илиндан, 2. августа 1941. године, у Црном Лугу. Знало се да се Срби на тај дан окупљају код цркве. Усташе су планирале да тога дана организују прославу у част нове државе. Доносили су у бурадима вино, по свој прилици затровано, са намером да га дијеле народу при изласку из Цркве и тако добар број потрују. Тај план није реализован јер је неколицина Срба, 28. јула 1941, напала једну усташку колону код цркве у Црном Лугу. Дошло је до пушкарања у коме је неколико усташа убијено, неколико заробљено а остали побегли у правцу Челебића. Наредног дана усташе и цивили праве обруч око села, хапсе осамдесет Србе, одраслих мушкараца, и затварају их у сеоској школи. Наредног дана вежу их жицом и у четири колоне спроводе до јаме „Бикуше“ у коју их бацају. Неколико Срба успело је да побегне испред јаме, неколико да током ноћи изађе из јаме док је највећи број остао у јами. Њихова тела тамо су и данас. Следећег дана усташе хапсе сво преостало становништво Челебића, без обзира на узраст и пол и затварају их у школу. Над њима су извршили масакр на најсвирепији начин. Убијене Србе затрпавају испод школе, поред пута, на месту Барјак. И то није био крај. Након дан-два усташе поново хапсе по селу преостале жене и дјецу и бацају их у јаму Бикушу. Неколико њих је након седам дана изашло из јаме.

Комунистичке послератне власти умјесто да осуде починиоце, они побијене Србе претварају у комунистичке жртве. Умјесто да се на спомен обиљежје постави крст, који би свједочио о правом разлогу страдања, комунистичке власти постављају звијезду петокраку. На тај начин промјенили су ток историје и прикрили прави разлог злочина.“

Након одржаног парастоса у Челебићу, сви присутни, на челу са владиком Атанасијем, упутили су се у оближње село Радановци, ради освећења новосаграђене капеле на православном гробљу Кусача. Обнова и уређење православног гробља и изградња нове капеле посвећене Св. Јовану Крститељу, извршена је у оквиру програмских активности Удружења ОМЛ-одбора села Радановци, прилозима бивших становника овог села.

И том приликом Његово Преосвештенство Г. Атанасије обратио се присутнима следећим речима:

Драга браћо и сестре, ја вам честитам на успеху да сачувате вашу веру, наду и љубав и све оно што је човечно и племенито, а да сте то сачували управо показује овај данашњи дан и ово место на којем смо се сабрали и ово дело ваших руку на овоме гробљу. То је овај предивни храм посвећен светом Јовану Краститељу. Он је малих димензија, али је довољан за испуни своју функцију, да вас сабере овде једне са другима, да вас више још зближи и да вас зближи са Богом. Наравно да Бога можемо призвати на свакоме месту и свако од нас појединачно јер смо крштени у име Оца и Сина и Светога Духа. Али храм је ипак место које, пре свега, има ту улогу у животима људи да је то место где се састајемо са Богом. Ово је састајалиште са Богом. Наравно да и људи имају међу собом нека састајалишта и они људи изван Цркве. Нека они имају своја састајалишта, али ми православни хришћани и српскога рода, као и сви људи православни, имамо своје састајалиште са Богом, а то је храм и овде се састајемо и са свима светима. Са онима које славимо као крсну славу: светог Јована Крститеља, светога Георгија, светога Димитрија, светога Николу … са свима њима се састајамо и састајемо се једни са другима. Овде постајемо најпотпунији. Пре свега то је најшира наша заједница јер смо са Богом и свима светима, а постајемо најпотпунији јер је управо овде пошто је овде и гробље ваших предака. Овде се састајемо присније. Нисмо се никад ни растали, али овде се присније још више састајемо са њима. Оно што је посебно за Цркву Христову је то да она представља једну пуноћу заједнице. Она је најпотпунија заједница која уопште постоји. И најтрајнија. Она траје вечно. Људске творевине су привремене. Било која људска творевина, било која држава, па ето и НДХ, она је, дакле, била створена од људи, али се распала. Пропашће и многе друге творевине људске и идеологије, али оно што је од Бога, што је Божије, то је трајно. Ми припадамо управо тој трајној заједници, Цркви  Христовој која је победоносна и у простору и у времену. У вечности. То је једини простор где је живот осигуран. На свим другим просторима живот може пропасти, али у Цркви Христовој живот не пропада. Зато вам ја честитам што сте задржали, очували веру, такву веру и такву заједницу показујући тиме снагу живота. Нека вас Господ укрепи у томе! Све молитве ваше нека буду услишене које чините било где, а посебно молитве у вашим храмовима српским и православним.

Расељени Радановчани, окупљени у свом селу ради посете огњиштима, као и поводом овог догађаја, припремили су послужење за госте и све присутне.

Владики Атанасију и присутнима захвалио се надлежни парох отац Жељко Ђурица, а о изградњи капеле и поштовању сени предака коју исказују и одржавањем њихових вечних кућа, говорио је Миле Вујичић.

Своју носталгију за завичајем, Радановчан Радован Бикић изражава стиховима, а овом приликом их је поделио са присутнима и тиме додатно распламсао емоције према прошлим временима проведеним у Ливањском пољу.

Сећање на Ливањске мученике

Парастоси ливањским Србима побијеним од усташа у јулу 1941. године на бројним стратиштима, одржани су и ове године у Београду, Бања Луци и Ливну, а по први пут и у Новом Саду. Расељени Ливњаци и њихови потомци и пријатељи одали су пошту својим страдалим рођацима и комшијама заједничким молитвеним сећањем.

Пре 74 године, у данима око свете Великомученице Марине, у народу прозване Огњена Марија, усташе су похапсиле и побиле више од 1600 Срба, житења Ливна и села Ливањског поља. Побјени су на бројним стратиштима: Пролог, школа у селу Челебић, јамама Бикуша, Равни Долац, Камешница, Тушница, Рубића Долац, Греда, јами изнад села Луснић, ливади Трновац, Малим Вратима и Кожварици у купрешкој шуми Копривници, Засеновићима код Бугојна… Мушкарци, њих преко четири стотине старијих од 13 година, побијени су на стратишту Пролог, а преко 40 у јами Бикуши. На стратиштима у шуми Корпивници побијени су углавном Срби из града Ливна и њихове породице, а у бројним крашким јамама дубоким преко 20 метара животе су лаганом и суровом смрћу окончавала деца и жене, претежно живи бачени у јаме… Готово 250 деце није стасало ни за школу, а млађих до 15 година било је преко шест стотина. Многи српски родови су потпуно затрти, а нека ливањска села су остала без иједног становника српске националности.

У суботу 25. јула, парастос у београдској цркви Светог Марка служио је отац Мирко Јамеџија, некадашњи парох лијевањски. У својој беседи, подсетио је 80-ак окупљених на важност чувања сећања на њихове страдале претке, ливањске мученике. Скренуо је пажњу окупљенима да је после рата било покушаја да се број српских жртава умањи и ублажи, претварањем људи у бројке, као што је био случај са спомеником у Челебићу, и скренуо пажњу потомцима да такве грешке треба исправити где је могуће. Након парастоса, окупљени су се задржали у пригодном дружењу у парохијском дому цркве Св. Марка.

По први пут, у недељу 26. јула, парастос ливањским Србима служен је и у Новом Саду, у цркви Св. Кирила и Методија. Молитвено сећање, на коме се окупило 20-ак потомака и поштовалаца ливањских мученика, предводио је отац Велимир Врућинић, и сам родом из ливањског поља.

У среду 29. јула, парастоса у цркви Св. Јована Богослова у Бања Луци служио је отац Жељко Ђурица, парох лијевањски. Осим 20-ак Ливњака, поменуо је присуствова и г. Душан Басташић из братског Удружења грађана ”Јадовно 1941”. Након парастоса, окупљени су се задржали у дружењу и разговору у црквеној сали.

На саму Огњену Марију у капели и спомен-костурници Свете Великомученице Марине у Ливну пред 50-ак окупљених парастос је служио отац Жељко. Поред народа, који се окупио како из града тако и из села Ливањског поља, парастосу су присуствовали и српски министри у Влади Кантона 10 – Драгослав Топић, министар рада, здравства, социјалних питања и прогнаних; Мирјана Стојсављевић-Петраковић, министарка правосуђа и управе; Александар Штрбац, министар господарства.

Педесет година након страдања 1941. године, мошти страдалника су са већине стратишта ексхумиране и сахрањене у спомен-капели. Нажалост, капела је током грађанског рата 1992-1995 тешко оштећена а мошти мученика узнемираване. Капеку тренутно обнављају потомци страдалника окупљени око Удружења Огњена Марија Ливањска и Парохије лијевањске, који су пред Српском православном црквом покренули иницијативу за канонизацију страдалих ливањских Срба.

Позив – Епископ Атанасије служиће парастос у Челебићу и осветити капелу у Радановцима 3. августа!

У понедељак 3. августа у 10 часова, Негово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Атанасије служиће парастос мештанима села Челебића и осталих села врбичке парохије побијених од усташа у данима око Огњене Марије 1941. године. Парастос ће бити служен на спомен-гробљу на Барјаку у Челебићу, чија обнова се приводи крају.

Након парастоса, у 11 часова биће освећена капела на гробљу Кусача у Радановцима, која је изграђена током обнове сеоског гробља.

Парохија Врбичка и Удружење Огњена Марија Ливањска позивају све да присуствују овом молитвеном окупљању!

Акција уређења црквене порте у Црном Лугу

Након успешно завршене обнове цркве Св. пророка Илије, Српска Православна Црквена Општина Црни Луг и народ из села која она обухвата – Црни Луг, Грковци, Пеуље, Нуглашица, Јаруга и Пржине – одлучили су се да покрену акцију ради уређења црквене порте.

Crkva u Crnom Lugu,jpg

Ову акцију ће водити Одбор за уређење црквене порте у Црном Лугу, формиран наменски ради успешне реалзиације овог задатка. Одбор чине: Никола Јањић (Швајцарска/Србија), о. Жељко Ђурица као надлежни парох, Милош Шормаз (Швајцарска), Јово Ћурковић (Аустрија), Оливера Тркуља (Аустралија), Душан Паројчић (Енглеска), Мишо Чулић (Америка), Мирко Ненадић Брацо (Србија), Мића Поповић (Аустралија). Предвиђено је да се око црквене порте постави ограда, као и да се терен унутар саме порте поравна, поставе клупе и засади дрвеће. Идејно решење за ограду је тренутно у изради, након чега ће се приступити прикупљању понуда од потенцијалних извођача.

Након израде предрачуна за ове радове, кренуће се са прикупљањем прилога. За сва питања везана за планиране радове и као и прилоге, заинтереосвани могу контактирати чланове Одбора:

За Србију и Босну:

Никола Јањић: 00381611447764 или 0038766604009

За Србију:

Мирко Ненадић Брацо: 00381607378808

За Босну:

о. Жељко Ђурица: 0038763385013

За Швајцарску:

Милош Шормаз: 0041794045494

За Аустрију:

Јово Ћурковић: 0043766118890

За Аустралију:

Оливера Тркуља: 0061296095084

Мића Поповић:

За Америку:

Мишо Чулић: 0018158470978

За Енглеску:

Душан Паројчић: 00447872575202

Парастоси српским жртвама усташког злочина почињеног у Ливањском пољу током Другог светског рата

Парохија Лијевањска и Удружење Огњена Марија Ливањска обавештава и позива чланство, потомке жртава, као и становнике и бивше становнике насеља са подручија Ливањског поља да у данима око Огњене Марије (30. јула) присуствују заједничком сећању на невине жртве усташког злочина почињеног током Другог светског рата на овом подручију.

Парастоси ће се одржати према следећем распореду:

  • у Београду, у суботу 25. јула у 11.30 часова у црвки Светог Марка на Ташмајдану;
  • у Новом Саду у недељу 26. јула у 12.00 часова у цркви Св. Кирила и Методија (насеље Телеп);
  • у Бања Луци у среду 29. јула у 17.00 часова у цркви Светог Јована Претече на Лаушу;
  • у Ливну у четвртак 30. јула у 10.00 часова у капели и спомен-крипти Свете Великомученице Марине – Огњене Марије.
  • у Губину у петак 31. јула у 10.00 часова – света литургија у цркви Успења Пресвете Богородице након које ће бити освећен обновљени споменик жртвама усташког злочина
  • у Челебићу у понедељак 3. августа у 10.00 часова, парастос на спомен-гробљу на Барјаку

НИЈЕ ТЕШКО СЕЋАТИ СЕ!

Z na S Parastos OML 2015

Позив на састанак поводом обнове зида око цркве и гробља у Доњим Рујанима

Удружење Огњена Марија Ливањска и парохија Ливањска позива све некадашње становнике села Рујани и суседних Чапразлија, као и њихове потомаке, на састанак поводом планиране обнове оградног зида око цркве и гробља у Доњим Рујанима. Састанак ће се одржати у суботу 18. јула у 11 часова у црквеној сали цркве Св. Петке у Сурчину.

Подсећања ради, пре скоро годину дана је одржан састанак на коме је покренута обнова цркве Покрова Пресвете Богородице у Доњим Рујанима, на коме су прикупљена и знатна средства за ту намену. Од тада, захваљујући свима који су дали свој прилог и уградили себе у ову цркву, радови на обнови цркве су завршени.

Садашњи изглед зида око гробља

Садашњи изглед зида око гробља

Имајући у виду да су одређена средства преостала након завршетка ових радова, одлучено је да се крене у акцију прикупљања прилога за обнову оградног зида око цркве и гробља. Постојећи сувозидани оградни зид је у рушевном стању и не служи на част нама потомцима. Досадашњим трудом прикупљено је укупно 4.050,00 евра за обнову оградног зида. Према до сада пристиглим понудама, да би се ови радови завршили и саградио нови зид у дужини од 215 метара, потребно је око 9.000 евра. Циљ је да радови на обнови почну 1. септембра, до када би требало прикупити и недостајућа средства.

ВИШЕ О ДОСАДАШЊИМ РАДОВИМА МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ ОВДЕ: https://omlivanjska.com/projekti/projekatrujani/

СПИСАК ПРИЛОЖНИКА

ЗА ЦРКВУ (2014. год)

ИМЕ ИЗНОС
Миле Бошковић 500,00 евра
Илија Бошковић 500,00 евра
Драгомир Бошковић 500,00 евра
Војислав Бошковић 100,00 евра
Душан Ђуран 100,00 евра
Милош Кадијевић 100,00 евра
Милан Маљковић 50,00 евра
Марија Шијан 50,00 евра
Милена Мрвић 100,00 евра
Божидар Бошковић 200,00 евра
Никола Бошковић 100,00 евра
Рајко Бошковић 100,00 евра
Милош Дамњановић 600,00 евра
Анонимно 45,000.00 динара
Тодор М. Бошковић 100,00 евра
Ангелина Т. Бошковић 50,00 долара
Љубомир Т. Бошковић 50,00 долара
Немања Т. Бошковић 50,00 долара
Вељко М. Бошковић 100,00 евра
Нада В. Левић 50,00 евра
Ружа М. Михаило 100,00 евра
Мирјана С. Марчетић 50,00 евра
Винка С. Бобушић 50,00 евра
Јасна С. Михаило 50,00 евра
Милан Д. Радић 50,00 евра
Владимир М. Маљковић 100,00 евра
Зоран и Бојана Богдановић (из Штикова) 100,00 евра
Горан и Марина Живковић (из Тропоње) 200,00 евра
Војислав Стојић 200,00 евра
Општина Ливно 2.000,00 КМ
Миодраг Вјештица 500,00 евра
Гордана Достанић 815,00 евра
Мирко Маљковић 100,00 евра

ЗА ЗВОНО (2014. год)

ИМЕ ПРИЛОГ
Дејан Козомара 800,00 евра
Милош и Наталија Козомара (из Сурчина) 200,00 евра

ЗА ЗИД ОКО ЦРКВЕ И ГРОБЉА (2015. год.)

ИМЕ ПРИЛОГ
Мирко и Стана Бошковић 50,00 евра
Марко Денић 50,00 евра
Лука Денић 50,00 евра
Петар Денић 50,00 евра
Божица-Боја Маљковић (рођ. Лалић) 100,00 евра
Љепосава Маљковић (рођ. Лалић) 10.000,00 динара
Влајко Ерцег 300,00 евра
Љубомир Т. Бошковић 100,00 евра
Немања Т. Бошковић 100,00 евра
Милица Н. Бошковић 100,00 евра
Теодора и Зорана Симеонов 400.00 евра
Божидар Бошковић 300,00 евра
Илија Ерцег 11.000,00 динара

У продаји енглеско издање Огњене Марије Ливањске Буда Симоновића

Издање књиге Буда Симоновића, Огњена Марија ливањска, на енглеском језику, изашло је из штампе.

Жељени број примерака можете обезбедити:

достављањем наруџбенице (Narudzbenica za englesko izdanje (srpska verzija)) Удружењу ОМЛ поштом на адресу: Никола Петровић, Војвођанска 392Е, 11271 Сурчин или на емаил: bonip.bg@gmail.com

личним контактом са Николом Петровићем (тел.: 064 615 5073 или емаил: bonip.bg@gmail.com)

Цена по примерку књиге износи 1000 РСД (за наручиоце из Републике Српске и Федерације БиХ 20,00 КМ; за остале наручиоце 10,00 ЕВРА или 12 УСД).

Уплате из Србије извршити на динарски рачун Удружења Огњена Марија Ливањска код банке Интеса Београд број 160-380800-45 са позивом на број 1941/2015 (као примаоца навести Удружење ОМЛ ; сврха : уплата књиге ОМЛ, енглески)

Уплате из БиХ извршити на рачун Удружења Огњена Марија Ливањска код Уникредит банке Бања Лука број 55-172077032321-17 са позивом на број 1941/2015 (као примаоца навести Удружење ОМЛ – JИБ 4950134600007 , сврха : уплата књиге ОМЛ, енглески)

Уплате из иностранства можете извршити на рачун Удружења Огњена Марија Ливањска код Банка Интеса АД , Милентија Поповића 7 Б, Београд, Република Србија, број РС 35160005400000298760, са позивом на број 1941/2015 (као примаоца навести Удружење ОМЛ, Војвођанска 392Е, 11271 Сурчин, Београд, Република Србија; ПИБ : 107802013; Матични број: 28095236, сврха : уплата књиге ОМЛ, енглески). Све потребне инструкције можете наћи овде: https://omlivanjska.com/about/uplata-clanarine-i-donacija/

Достава се може извршити на један од два начина:

  1. Поштом на адресу коју нам доставите, с тим што ћете трошкове поштарине платити уз преузимање књиге (за сада испорука могућа само у Србији)
  2. Личним преузимањем од чланова управе Удружења (без додатних трошкова).
  3. За испоруку књиге у иностранство, потребно је контактирати Удружење ради договора, док ће наручилац преузети трошкове испоруке.

 

О КЊИЗИ

Огњена Марија ливањска је најречитије штиво о Србима ливањског подручија, жртвама усташких покоља почињених 1941. Аутор, Будо Симоновић, води нас кроз живе догађаје током два историјска дана у Ливањском пољу, преносећи лични доживљај жртве исказан локалним језиком. Када се затвори последња страница књиге, читалац има осећај да је непосредни сведок догађаја, које жели не само да запамти, него и да преда потомству на чување.

У Хашком трибуналу, хрватски заступници су поставили цинично питање, зашто се Срби у причи о геноциду враћају “чак до 1941”, лицемерно тврдећи да геноцида није ни било. О томе је аутор једном приликом рекао:

– Ако је том бездушном европском свету заиста стало до истине, ако не верује ни овој књизи ни толиким другим необоривим доказима, нека питају још живе Божану – Боју Лалић, удату Радета из Губера код Ливна, Милицу – Милку Бошковић, удату Маљковић из Сурчина и Мару Лалић, удату Јурић из Банатског Деспотовца, које су преживеле пакао јаме Равни долац и још живе и сведоче како је било. Нека припитају Мару Црногорац, удату Козомора, ено је још живи у Земуну. Она је као осмогодишња девојчица седам дана провела у јами Бикуши изнад Челебића и случајно спасена заједно са вршњацима Анђом и Мићом Ерцегом.

По броју жртава злочини у Ливањском пољу можда нису карактеристични у односу на друге крајеве у којима је Павелићева идеологија и усташка солдатеска истребљивала Србе. Међутим, по бестијалности и методама које су усташе примењивале, они превазилазе оно што се могло и замислити. На готово свим другим стратиштима, Павелићеви “свети ратници” су убијали своје жртве најмање трошећи муницију. Углавном је радио нож (као у Глини, где је у православној цркви када је заклано 1.564 Срба) или маљ. У ливањском крају су у јаме безданице (дубоке барем 25 метара) бацани живи људи, остављени да ту данима скапавају. Драстичан пример је јама Равни долац на Динари, дубока готово 50 метара, у коју су 30. јула 1941. године убацили 218 житеља Горњих и Доњих Рујана, искључиво жена и деце. Било је и новорођенчади, а чак преко 100 млађих од 14 година. Чудо се ипак догодило: њих 14, 13 жена/девојака и један дечак преживели су тај пакао и, захваљујући хрватском “оружнику” Винку Томашу, извађени су и спасени после 45 дана! Међу преживелима су биле и три трудне жене од којих се једна, Стана Лалић, која је била у осмом месецу трудноће, породила у јами. По изласку из јаме Госпава Бошковић је родила ћерку, а Сава Козомора близанце, ћерку и сина!

Књига Буда Симоновића, Огњена Марија ливањска, након свог првог издања 1991. године, доживела је још четири. Делове књиге преносе неке интернет странице, а из штампе је изашло ново издање, овог пута на еглеском језику.

Ову књигу можемо назвати књигом незаборава, можемо је назвати документом, можемо је назвати сведочанством јер она није производ маште писца већ пажљиво одабрани збир сведочења оних који су вољом судбине преживели намењено им уништење. Кроз књигу нас воде записи Милана Радоја, полуписменог житеља села Челебић, који је оштром интуицијом препознао историјски период који треба записом сачувати од заборава. Ко је читао књигу др Вељка Ђурића Мишине Злочин је почео раније, чија су подлога архивска документа, може препознати да је прецизан и истинит запис Милана Радоја, сагласан архивској документацији. Детаљи о распаду југословенске војске и повратку војника кућама, које је пажљиво записао Радоја, речито указују на приближавање времена кобног за Србе, али и непрепознавање опасности од стране Срба.

НАРУЏБЕНИЦА

Овим неопозиво наручујем ……… примерака књиге Буда Симоновића Огњена Марија Ливањска, издање на енглеском језику.

Сагласан сам да се достава изврши након уплате на рачун Удружења ОМЛ, на следећи начин (одаберите један од два понуђена):

  1. Поштом на адресу назначену у наруџбеници, чиме уједно изјављујем да прихватам на свој терет трошкове поштарине које ћу платити уз преузимање књиге
  2. Личним преузимањем од чланова управе Удружења (без додатних трошкова)
  3. За испоруку књиге у иностранство, потребно је контактирати Удружење ради договора, док ће наручилац преузети трошкове испоруке.

Име и презиме: …………………………………………………………………………………………………………..

Адреса становања: ………………………………………………………………………………………………………

Поштански број и место становања: ……………………………………………………………………………

Контакт: број телефона…………………………………….. емејл адреса……………………………………..

Ваша напомена о избору начина достављања наруџбине:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Епископ Атанасије у Ливну

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Атанасије посетио је у петак 20. марта парохију Лијевањску, где је у предвечерњим сатима служена Литургија претходно освећених дарова у храму Успења Пресвете Богородице. Народ парохије Лијевањске се окупио у свом храму да дочека свога епископа и узнесе заједничку молитву Господу Богу током овог Васкршњег поста. У поучној бесједи епископ Атанасије је говорећи о значају  поста и молитве,  духовно окријепио и охрабрио присутни народ.

По завршетку Литургије, у сали парохијског дома у Ливну приређена је трпеза љубави коју су припремили о. Жељко Ђурица и његова породица. У топлој и пријатној атмосфери,  народ парохије лијевањске се задржао са својим епископом до касних вечерњих сати. Током вечери, ученици веронауке и млади кларинетисти Давид Ковачић и Стефан Ђурица су извели пригодан музички програм за окупљене.

Током боравка у Ливну, епископ Атанасије је обишао Спомен-капелу Св. Великомученице Марине. Ова капеле је замишљена као вечна гробница ливањских Срба страдалих 1941. године, чије су земни остаци ексхумирани и положени у њену крипту током 1991. године. Током обиласка капеле, Његово Преосвештенство је похвалио досадашње радове на обнови капеле, при том дајући одређене савете и смернице за даље радове, чијем се окончању, уз помоћ верног народа, надамо током 2016. године.

Освећено звоно за цркву у Рујанима

У пету недељу Васкршњег поста, 29. марта, у цркви Успења Пресвете Богородице у Ливну служена је Света Литургија на којој се окупио верни народ ове парохије, као и један број верника из Гламоча. Током Свете Литургије, већина присутних је приступила Светим тајнама исповести и причешћа.

Богослужење је додатно улепшао и један леп догађај. Ово је била прилика да се освети тек пристигло звоно за цркву Покрова Пресвете Богородице у Рујанима крај Ливна, чија обнова је у току. Овом приликом парохија Лијевањска и Удружење Огњена Марија Ливањска посебну захвалност изражавају г. Дејану Козомари из Сурчина који је ово звоно приложио цркви у Рујанима, одакле он и његова породица воде порекло. Звоно ће се налазити у цркви Покрова Пресвете Богородице у Рујанима, одакле ће позивати вернике на богослужења.

Представници Удружења Огњена Марија Ливањска код епископа Атанасија

У уторак 31. марта, у поподневним часовима, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Атанасије примио је делегацију Срба из Ливањског поља. Делегацију су чинили о. Жељко Ђурица, парох лијевањски, г. Никола Петровић, председник Удружења Огњена Марија Ливањска и г. Милош Дамњановић, члан Управног одбора овог Удружења. На састанку, који је протекао у пријатној и отвореној атмосфери, покренуто је мноштво тема везаних за живот и проблеме Ливањских Срба, њихова страдања у прошлости, као и рад самог Удружења. Овом приликом су представници Удружења своме епископу уручили годишњи извештај за 2014. годину и упознали га са планом активности за 2015. годину.

Једна од главних тема састанка је била иницијатива за канонизацију ливањских мученика, православних Срба страдалих од стране усташа током Другог светског рата. У тим тешким данима, убијено је око 1700 православних становника са ових простора, међу њима и три свештеника. Српски православни народ из Ливна и Ливањског поља је чувао и чува сећање на њихово мученичко страдање још од Другог свјетског рата, како у време комунистичког режима када се на то није благонаклоно гледало, тако и у новије вријеме. Иако се о оваквој иницијативи и у прошлости разговарало, овом приликом је Његовом Преосвештенству уручена званична молба Парохије лијевањске и Удружења Огњена Марија Ливањска да се ово питање покрене у оквиру наше Српске Православне Цркве, у нади да ће она званично прихватити молбу на саборном нивоу.

У склопу ових разговора, о. Жељко и представници Удружења су Његово Преосвештенство упознали и са наставком радова на Спомен-капели Св. Великомученице Марине у Ливну, у коју су 1991. године положене мошти пострадалих Ливањских Срба. Током ове године је између осталог планирано осликавање Спомен-капеле и постављање спискова са именима страдалих. Изражена је жеља и нада да ће радови бити окончани у првој половини 2016. године, када ће се навршити 25 година од како је покренута њена изградња, и да ће се у тој години извршити планирано освећење спомен капеле.

Увијек свјесни важности бриге о српском православном народу који и данас живи на простору Ливањског поља, на састанку се разговарало о проблемима са којима се сусрећу у свакодневном животу. У оквиру овога, разговарало се о могућностима за обнову кућа и повратак расељених. Неизбежна тема, када је у питању борба за опстанак нашег народа, била је и потреба за успостављањем јачих контаката са општинским и жупанијским властима у оквиру Кантона 10.

Скупштина подружнице ОМЛ у Бања Луци

Члановима Удружења Огњена Марија Ливањска, Подружница Бања Лука

П О З И В

За Другу редовну седницу Скупштине Подружнице Бања Лука, која ће се одржати Бања Луци у суботу 28. марта 2015. године у 18 часова, у просторијама парохијског дома СПЦ Светог Јована Богослова, на Лаушу, са следећим

       ДНЕВНИМ РЕДОМ:

  1. Поздравна реч пароха лијевањског оца Жељка Ђурице
  2. Отварање седнице и поздравна реч Председника Удружења
  3. Уводна реч председника Одбора Бања Лука, Ранка Ждера
  4. Избор радних тела: (1) радно председништво /председавајући и два члана/; (2) два оверача записника; (3) записничар
  5. Усвајање предлога Дневног реда
  6. Разматрање Извештаја о раду Удружења са финансијским извештајем и извештајем о раду подружнице Бања Лука за 2014. годину
  7. Разматрање Плана рада Удружења за 2015. годину
  8. Избор Одбора Подружнице Бања Лука
  9. Текућа питања рада Подружнице Бања Лука
  10. Разно

Уз позив се доставља детаљан материјал за одлучивање по тачкама 6. (https://omlivanjska.com/about/izvestaji-i-akta/) и 7. (https://omlivanjska.com/projekti/planrada/plan2015/) дневног реда. Израда финасијског извештаја је у току, те ће тај писани део извештаја, као и Записник са I редовне Скупштине Подружнице Бања Лука, бити уручен члановима пред почетак седнице.

Надамо се да ћете ускладити своје обавезе на начин који ће вам омогућити лично присуство и активно учешће на Скупштини, са предлозима и сугестијама од значаја за квалитетнији рад Удружења и добробит нашег завичаја и нашег народа.

 

Одржана 5. Скупштина Удружења Огњена Марија Ливањска

Пета редовна седница Скупштине Удружења Огњена Марија Ливањска, одржана је у Београду, у недељу 15. марта 2015. године у сали СО Звездара, са почетком у 11 часова.

Скуп је благословио отац Мирко Јамеџија, а чланове Удружења поздравили су заменик председника Одбора за дијаспору и Србе у регину Скупштине Републике Србије, господин Миодраг Линта, као и Председник Удружења ОМЛ, господин Никола Петровић.

Након избора радних тела и утврђивања услова за пуноважно одлучивање, чланови Удружења су усвојили: Годишњи извештај о раду са финансијским извештајем за 2014. годину, као и План рада за 2015. годину.

У састав УО на мандатни период од две године изабрани су: Аљоша Вулета и Љиља Радић, као и досадашњи чланови овог органа управљања (Гордана Достанић, Дијана Покрајац, Милош Дамњановић, Оливера Радета, Драган Гаћиновић и Синиша Јагодић).

У конструктивној атмосфери, Скупштина је завршила рад у 13.30 часова.

—————————————————————————————–

Održana 5. Skupština Udruženja Ognjena Marija Livanjska

 

Peta redovna sednica Skupštine Udruženja Ognjena Marija Livanjska, održana je u Beogradu, u nedelju 15. marta 2015. godine u sali SO Zvezdara, sa početkom u 11 časova.

Skup je blagoslovio otac Mirko Jamedžija, a članove Udruženja pozdravili su zamenik predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u reginu Skupštine Republike Srbije, gospodin Miodrag Linta, kao i Predsednik Udruženja OML, gospodin Nikola Petrović.

Nakon izbora radnih tela i utvrđivanja uslova za punovažno odlučivanje, članovi Udruženja su usvojili: Godišnji izveštaj o radu sa finansijskim izveštajem za 2014. godinu, kao i Plan rada za 2015. godinu.

U sastav UO na mandatni period od dve godine izabrani su: Aljoša Vuleta i Ljilja Radić, kao i dosadašnji članovi ovog organa upravljanja (Gordana Dostanić, Dijana Pokrajac, Miloš Damnjanović, Olivera Radeta, Dragan Gaćinović i Siniša Jagodić).

U konstruktivnoj atmosferi, Skupština je završila rad u 13.30 časova.

 

Позив на 5. скупштину Удружења Огњена Марија Ливањска

Члановима Удружења Огњена Марија Ливањска

П О З И В

За Пету седницу Скупштине Удружења, која ће се одржати Београд у недељу 15. марта 2015. године у 11 часова, у сали СО Звездара, улица Краља Александра бр. 77 (код Вуковог споменика, бивши Булевар Револуције; градске линије: 2, 5, 6, 25, 26, 27, 32 и 65), са следећим

                                          ДНЕВНИМ РЕДОМ

  1. Отварање седнице и поздравна реч Председника Удружења
  2. Избор радних тела IV Скупштине: (1) Радно председништво /председник и два члана/; (2) Комисија за гласање /председник комисије и два члана/; (3) Записничар; (4) Два оверача записника;
  3. Извештај Комисије за гласање;
  4. Пријем нових чланова по примљеним приступницама;
  5. Усвајање дневног реда Скупштине;
  6. Усвајање Записника са IV Скупштине Удружења ОМЛ, Београд;
  7. Уводно излагање председника Управног одбора Удружења о раду Удружења у 2014. и плану активности за 2015. годину;
  8. Доношење Одлуке о усвајању Извештаја о раду Удружења у 2014. години;
  9. Разматрање и усвајање Плана активности Удружења за 2015. годину;
  10. Избор два члана Управног одбора Удружења;
  11. Разно.

Уз позив се доставља детаљан материјал за одлучивање по тачкама 8 и 9 дневног реда. Израда финасијског извештаја је у току, те ће тај писани део извештаја, као и Записник са IV Скупштине бити уручен члановима пред почетак седнице.

ГОДИШЊИ ИЗВЕШТАЈ МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ ОВДЕ: ГОДИШЊИ ИЗВЕШТАЈ ЗА 2014 год. (препоручујемо да преузмете извештај пре него што га отворите)

Надамо се да ћете ускладити своје обавезе на начин који ће вам омогућити лично присуство и активно учешће на Скупштини, са предлозима и сугестијама од значаја за квалитетнији рад Удружења и добробит нашег завичаја и нашег народа.

Ради успешности рада Скуштине, молимо оне који нису у могућности да лично присуствују Скупштини, да овласте за одлучивање другу особу.

Детаљни материјали за седницу Скупштине доступни су и на интернет страници Удружења www.omlivanjska.com

До скорог виђења

Председник Удружења

Никола Петровић

У Ливну прослављен Свети Сава

И ове године празник Светог Саве, првог архиепископа српског, прослављен је у Ливну. На Светој Литургији у храму Успења Пресвете Богородице су се окупили и стари и млади чланови српске православне заједнице овог града. Овај празник, када се сjећамо и молимо нашем учитељу и просветитељу је посебно радостан за сву нашу дjецу која похађају православну вjеронауку у Ливну. Након Свете Литургије, коју је служио надлежни парох о. Жељко Ђурица услиједило је благосиљање и ломљење славског колача, који је за ову годину припремила ученица Теодора Ждеро са породицом.

У сали парохијског дома услиједило је послужење, за присутни народ, гдје су најмлађи уз помоћ Иване Цветковић, ученице 2. разреда гимназије, припремили рецитације. Ученици Давид Ковачић и Стефан Ђурица, свирали су на кларинету химну Светом Сави, и друге пригодне композиције. Удружење Огњена Марија Ливањска и Парохија лијевањска их је наградила поклонима. На овај начин смо још једном показали да у својим срцима носимо жар Светосавља, и наду за опстанак правослаља у граду Ливну и Ливањском пољу.

 

 

Завршена друга фаза радова на Спомен-гробљу на Барјаку

Крајем 2014. године, на Спомен-гробљу на Барјаку у селу Челебић изведени су радови којима се заокружила друга фаза обнове овог споменика. Радови су обухватили између осталог:

  • постављање оквира улазне капије и њена монтажа, чиме је капија стављена у функцију;
  • постављање металних шипки између камених стубова на предњој страни споменика;
  • постављање металног крста на споменик, изнад списка са именима страдалих.

Ове радове је извела фирма ”Браварија Добрица” из Бања Луке. Овом приликом се захваљујемо и власнику, г. Синиши Добрици, који није наплатио свој лични рад. Такође се захваљујемо г. Славку Вујановићу, који је дао значајан допринос реализацији друге фазе радова.

Удружење Огњена Марија Ливањска и парохија Лијевањска се овом приликом захваљују свима који су допринели обнови овог споменика. Користимо прилику да позовемо све оне Челебићане који још нису дали свој прилог да то учине у складу са својим могућностима. Током 2015. година је планирана реализација треће и коначне фазе обнове, која укључује израду плоче са комплетним списком свих страдалих, која би била постављена са унутрашње стране споменика, као и бетонирање стазе око преостале три стране гробља и фуговање стубова и зидова око гробља.

———————————————————————————————–

Završena druga faza radova na Spomen-groblju na Barjaku

Krajem 2014. godine, na Spomen-groblju na Barjaku u selu Čelebić izvedeni su radovi kojima se zaokružila druga faza obnove ovog spomenika. Radovi su obuhvatili između ostalog:

  • postavljanje okvira ulazne kapije i njena montaža, čime je kapija stavljena u funkciju;
  • postavljanje metalnih šipki između kamenih stubova na prednjoj strani spomenika;
  • postavljanje metalnog krsta na spomenik, iznad spiska sa imenima stradalih.

Ove radove je izvela firma ”Bravarija Dobrica” iz Banja Luke. Ovom prilikom se zahvaljujemo i vlasniku, g. Siniši Dobrici, koji nije naplatio svoj lični rad. Takođe se zahvaljujemo g. Slavku Vujanoviću, koji je dao značajan doprinos realizaciji druge faze radova.

Udruženje Ognjena Marija Livanjska i parohija Lijevanjska se ovom prilikom zahvaljuju svima koji su doprineli obnovi ovog spomenika. Koristimo priliku da pozovemo sve one Čelebićane koji još nisu dali svoj prilog da to učine u skladu sa svojim mogućnostima. Tokom 2015. godina je planirana realizacija treće i konačne faze obnove, koja uključuje izradu ploče sa kompletnim spiskom svih stradalih, koja bi bila postavljena sa unutrašnje strane spomenika, kao i betoniranje staze oko preostale tri strane groblja i fugovanje stubova i zidova oko groblja.

Подела Божићних пакетића у Ливањском пољу

Акција Удружења Огњена Марија Ливањска – Божићно даривање православних верника са ливањског подручија, успешно је спроведена по трећи пут, a у сарадњи са Управом парохије лијевањске. Пакетићи су припремљени за сву српску децу у Ливањском пољу, као и за један број старијих који живе у тешким условима и без редовних примања.

Пакетићи за децу из града и сеоских подручја подељени су на Бадњи дан након богослужења у црквама у Ливну и Црном Лугу. Ове године је подељено укупно 33 дечијих пакетића, који су се састојали од слаткиша, играчака и дечијих књига. Новина је да је Удружење Огњена Марија Ливањска ове године припремило 9 пакетића за српску децу из Малована и Равног у општини Купрес на позив о. Жељка, вероучитеља ове деце, и уз благослов надлежног пароха о. Дарка.

За угрожена старачка домаћинства ове године је припремљено 27 Божићних пакета основних животних намирница. Већина ових људи живи без редовних прихода и у врло тешким условима. Надамо се и верујемо да смо им на овај начин улепшали Божићне празнике, иако на овај начин није могуће суштински променити услове у којима они живе. Део пакета је подељен након Божићних богослужења, а остатак ће бити подељен у наредним данима. Намирнице за ове пакете су набављене у Гламочу код фирме Сребро д.о.о. која се придружила акцији Удружења донацијом дела намирница.

Удружење Огњена Марија Ливањска изражава захвалност оцу Војиславу Билбији и г. Небојши Мајсторовићу, који су својим трудом и залагањем обезбедили велики део садржаја дечијих пакетића, фирми Rim Group d.o.o. са Новог Београда која је донирала део слаткиша за пакетиће, као и свима који су се и овај пут одазвали нашем позиву и дали прилог за успешну реализацију ове акције. Списак приложника можете погледати испод овог текста. Део прилога био је у робним поклонима, а део у новцу. Преостала средства ће бити употребљена за куповину Васкршњих дарова.

 

Списак приложника

Удружење Огњена Марија Ливањска се захваљује свима који су дали свој допринос у реализацији ове акције, било кроз финансијски прилог или конкретне поклоне.

Прилог у поклонима

о. Војислав Билбија и Небојша Мајсторовић – играчке, књиге и други материјали за дечије пакетиће

Компанија RIM GROUP d.o.o., Нови Београд (Миљан и Раде Јоксимовић) – кондиторски производи

Компанија АЛКО Београд – кондиторски производи

Сребро д.о.о., Гламоч – намирнице

Штампарија Сајнос д.о.о., Нови Сад (Радомир Ињац) – календари за 2015. годину

Финансијски прилог

ИМЕ ИЗНОС
Марко Покрајац 1.000,00 дин.
Љиљана Дамњановић 75,00 евра
Мирјана Раковић 50,00 евра
Милош Дамњановић 5.000,00 дин.
Гордана Достанић 3.000,00 дин.
Саша Росић 3.000,00 дин.
Војислав Стојић 2.000,00 дин.
Саша Чегар 2.000,00 дин.
Бранко и Сања Докић 100,00 КМ
Синиша Јагодић 3.000,00 дин.
Драга Гвозденовић 5.000,00 дин.
Жељко Росић 2.000,00 дин.
Дијана Ковачић 2.000,00 дин.
Нада Иванковић 5.000,00 дин.
Милован Лаганин 100,00 КМ
Оливера Радета 1.500,00 дин.
Санела Савићевић-Докић 50,00 КМ
Српска Православна Парохија Сурчинска (храм Св. Петке) 5.000,00 дин.
о. Страхиња Голијан 1.000,00 дин.
Сава Шуњка 1.500,00 дин.
Јовица Брчин 2.000,00 дин.
Раде Јагодић 2.000,00 дин.
Нада Угрица 2.000,00 дин.
Анонимно 850,00 САД долара
Српска Православна Парохија у Земуну (храм Св. Тројице) 20.000,00 дин.
Ана и Дарко Милојковић 1.500,00 дин.
Љиљана Врбавац 2.000,00 дин.

Прослављен Божић у Ливањском пољу

МИР БОЖИЈИ – ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Празник Христовог рођења – Божић је и ове године дочекан у молитвеном расположењу и великој радости српског православног народа Ливна и Ливањског поља, у парохијама Лијевањској, Губинској, Врбичкој и Црнолушкој. Током празничних дана, у храмовима и домовима су се окупили они који својим животом чувају пламен православља на овим просторима као и гости – они пореклом са ових простора које је живот расејао.

Ујутру на Бадњи дан је служена Света Литургија у Губину. И поред великог снега који је затрпао путеве, на служби су се окупили и причестили верници ове парохије који су се постом и молитвом припремали за празник Христовог рођења. Након богослужења, народ се задржао у парохијском дому на дружењу са својим свештеником. Овом приликом је подељен и један број Божићних пакета старијим особама које живе у тешким условима и без редовних примања, а које је припремило Удружење Огњена Марија Ливањска. У поподневним сатима је један број верника пошао у шуму по бадњак, који је коњима допремљен у порту Губинске цркве и ту свечано запаљен.

Прослава Бадњег дана настављена је у 17.00 часова вечерњом службом у храму Успења Пресвете Богородице у Ливну. На богослужењу се окупило преко 40 верника, а на крају службе о. Жељко, парох лијевањски, је поделио Божићне пакетићи најмлађим православним Ливњацима које је припремило Удружење Огњена Марија Ливањска. Потом је у порти храма запаљен бадњак, а верници се задржали у разговору и дружењу.

Исте вечери, у 19 часова се на богослужењу у Црном Лугу окупио велики број верника ове парохије. Након службе, о. Жељко је и у овој парохији поделио Божићне пакетиће најмлађим парохијанима. За црнолушку парохију, поред Удружење Огњена Марија Ливањска, пакетиће је припремила и општина Босанско Грахово. Бадњак, који су припремили верници ове парохије, запаљен је испред храма Светог Пророка Илије.

Верни народ парохије Врбичке, њих преко 20, окупио се у порти врбичке цркве Силаска Светог Духа на апостоле, где је такође запаљен бањак, а огласило се и старо звоно овог храма, враћено на звоник прошлог лета.

На сам Божић је у јутарњим часовима служена Света Литургија у Ливну, где су се окупили и причестили верници који су се молитвом и постом припремали за овај велики празник. Честитајући окупљеним верницима овај радосни празник, о. Жељко је прочитао и Божићну посланицу Српске Православне Цркве.

Другог дана Божића, на празник Сабора Пресвете Богородице, служена је Света Литургија у цркви Силаска Светог Духа на Апостоле у Врбици. Након богослужења, подељени су Божићни пакетићи деци која су дошла у посету својим бакама и декама, а које је обезбедила општина Босанско Грахово, као и пакети старијим особама које живе без редовних примања, а које је припремило Удружење Огњена Марија Ливањска.

Треба истаћи да је ове године подељено 9 Божићних пакетића српској деци из Горњег Малована и Равног у општини Купрес, које је на позив о. Жељка, вероучитеља ове деце, и уз благослов надлежног пароха о. Дарка, припремило Удружење Огњена Марија Ливањска.

Парохија Лијевањска се овом приликом захваљује Удружењу Огњена Марија Ливањска и општини Босанско Грахово на помоћи при спремању Божићних пакетића, као и свим парохијанима који су помогли у припремању бадњака и организацији прославе Божића.

УПРАВА ПАРОХИЈЕ ЛИЈЕВАЊСКЕ

————————————————————————————————-

Proslavljen Božić u Livanjskom polju

MIR BOŽIJI – HRISTOS SE RODI!

Praznik Hristovog rođenja – Božić je i ove godine dočekan u molitvenom raspoloženju i velikoj radosti srpskog pravoslavnog naroda Livna i Livanjskog polja, u parohijama Lijevanjskoj, Gubinskoj, Vrbičkoj i Crnoluškoj. Tokom prazničnih dana, u hramovima i domovima su se okupili oni koji svojim životom čuvaju plamen pravoslavlja na ovim prostorima kao i gosti – oni poreklom sa ovih prostora koje je život rasejao.

Ujutru na Badnji dan je služena Sveta Liturgija u Gubinu. I pored velikog snega koji je zatrpao puteve, na službi su se okupili i pričestili vernici ove parohije koji su se postom i molitvom pripremali za praznik Hristovog rođenja. Nakon bogosluženja, narod se zadržao u parohijskom domu na druženju sa svojim sveštenikom. Ovom prilikom je podeljen i jedan broj Božićnih paketa starijim osobama koje žive u teškim uslovima i bez redovnih primanja, a koje je pripremilo Udruženje Ognjena Marija Livanjska. U popodnevnim satima je jedan broj vernika pošao u šumu po badnjak, koji je konjima dopremljen u portu Gubinske crkve i tu svečano zapaljen.

Proslava Badnjeg dana nastavljena je u 17.00 časova večernjom službom u hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Livnu. Na bogosluženju se okupilo preko 40 vernika, a na kraju službe o. Željko, paroh lijevanjski, je podelio Božićne paketići najmlađim pravoslavnim Livnjacima koje je pripremilo Udruženje Ognjena Marija Livanjska. Potom je u porti hrama zapaljen badnjak, a vernici se zadržali u razgovoru i druženju.

Iste večeri, u 19 časova se na bogosluženju u Crnom Lugu okupio veliki broj vernika ove parohije. Nakon službe, o. Željko je i u ovoj parohiji podelio Božićne paketiće najmlađim parohijanima. Za crnolušku parohiju, pored Udruženje Ognjena Marija Livanjska, paketiće je pripremila i opština Bosansko Grahovo. Badnjak, koji su pripremili vernici ove parohije, zapaljen je ispred hrama Svetog Proroka Ilije.

Verni narod parohije Vrbičke, njih preko 20, okupio se u porti vrbičke crkve Silaska Svetog Duha na apostole, gde je takođe zapaljen banjak, a oglasilo se i staro zvono ovog hrama, vraćeno na zvonik prošlog leta.

Na sam Božić je u jutarnjim časovima služena Sveta Liturgija u Livnu, gde su se okupili i pričestili vernici koji su se molitvom i postom pripremali za ovaj veliki praznik. Čestitajući okupljenim vernicima ovaj radosni praznik, o. Željko je pročitao i Božićnu poslanicu Srpske Pravoslavne Crkve.

Drugog dana Božića, na praznik Sabora Presvete Bogorodice, služena je Sveta Liturgija u crkvi Silaska Svetog Duha na Apostole u Vrbici. Nakon bogosluženja, podeljeni su Božićni paketići deci koja su došla u posetu svojim bakama i dekama, a koje je obezbedila opština Bosansko Grahovo, kao i paketići starijim osobama koje žive bez redovnih primanja, a koje je pripremilo Udruženje Ognjena Marija Livanjska.

Treba istaći da je ove godine podeljeno 9 Božićnih paketića srpskoj deci iz Gornjeg Malovana i Ravnog u opštini Kupres, koje je na poziv o. Željka, veroučitelja ove dece, i uz blagoslov nadležnog paroha o. Darka, pripremilo Udruženje Ognjena Marija Livanjska.

Parohija Lijevanjska se ovom prilikom zahvaljuje Udruženju Ognjena Marija Livanjska i opštini Bosansko Grahovo na pomoći pri spremanju Božićnih paketića, kao i svim parohijanima koji su pomogli u pripremanju badnjaka i organizaciji proslave Božića.